Jak zjistit polohu mobilního telefonu

Zjistit přesnou polohu mobilního telefonu je i není velmi snadné. Technicky se v dnešní době jedná o banální záležitost. Jenže to ještě neznamená, že je to věc jednoduše dostupná, protože zákony ve všech demokratických státech silně chrání soukromí jednotlivce. Takže zjednodušeně řečeno, ke zjištění toho, kde se mobil zrovna nachází, vždy musí dojít se souhlasem jeho vlastníka. V naší zemi máme dvě smysluplné možnosti, jak se polohu pokusit zjistit.

Jedním způsobem je využití služeb operátora (u nás to nabízí svým zákazníkům pouze firma T-Mobile). Ten je u zapnutého mobilu schopen odeslat oprávněnému uživateli informaci o tom, kde se zrovna telefon nachází. Musí být samozřejmě zapnutý, ale služba je nezávislá na GPS, využívá jen telefonní infrastruktury. Hledající musí znát správné telefonní číslo a LPIN, který je k němu přiřazený. Je to docela užitečné, ale má to dva háčky. První je ten, že se jedná pouze o jednorázové zjištění v té či oné konkrétní chvíli, protože nalezené polohy se nearchivují a tím pádem nejsou zpětně dohledatelné. No a hlavně tato služba je dosti drahá, protože se platí při každém použití.

Alternativou je spárování mobilních telefonů pomocí aplikací Byl tam a Jsem tu z webu www.where-were.com. Tyto velmi jednoduché programy umožňují nejen zjištění polohy, kde se mobilní telefon s aplikací Jsem tu nachází, ale také pozdějšího zkoumání těchto údajů. Díky tomu můžeme jednoduše po návratu z práce zjistit, jestli dítě bylo opravdu na kroužku či přišlo domů tak jak slíbilo a nebo bylo u kamarádky a nemusíme na to pamatovat během důležité pracovní konference. Když se nám ztratí, tak bez jakéhokoliv popisování uvidíme na mapě, kde se nachází. Také se snadno dozvíme, jestli zaměstnanec, který tvrdí, jak stojí v koloně půl kilometru od firmy, se ve skutečnosti zrovna neškrábe z postele a nebo jestli během dne byl u všech zákazníků, u kterých měl být. Klasické výmluvy, nikdo mi neotevíral a on tam nikdo nebyl, díky těmto jednoduchým aplikacím naprosto zmizí. Soukromé i firemní využití je téměř neomezené. Nepotřebujeme po každé zadávat PIN, stačí jednorázové definování telefonu v systému, který je pak s námi propojen. No a navíc taková milá drobnost, obě aplikace umožňující zjistit polohu mobilního telefonu jsou zdarma.

Aplikace Jsem tu ke stažení zdarma na Google Play https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.kve.resort.imhere

Aplikace Byl tam ke stažení zdarma na Google Play https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.kve.resort.wasthere