Jak odstranit zápach spáleniny z bytu

I mistr tesař se někdy utne a tím pádem i největšímu odborníkovi za plotnou se jednou za čas může stát, že něco připálí. Problémem pak často není jen připálený hrnec a znehodnocená potravina, ale také velmi nepříjemný zápach spáleniny, který zamoří náš byt a obvykle nejde příliš snadno vyvětrat. Ale existují různé klasické a navíc celkem snadné postupy, jak onen nepříjemný smrádek z domácnosti vyhnat.

1. nejpříjemnější, ale bohužel jen částečně účinné je vaření kávy, která dokáže mírnější zápach spáleniny nejdříve přehlušit a pak pohltit. Bohužel účinkuje jen v menších místnostech a při menších průšvizích. Zápachy pohlcuje i káva nasypaná na mističku (ale to účinkuje jen v malém prostoru, jako je například lednice), mezi babské triky patří opatrné pražení zrnek na suché pánvi.

2. příjemnou vůni v zakouřené kuchyni plné nemilého smradu ze spáleniny pomáhá také řešit vaření slupek z citrusů. Vodu s nimi uvedeme do varu, stáhneme oheň na polovic a necháme aromatickou páru odpařovat (někdo doporučuje ještě přidat šťávu z ovoce, ale velký efekt to nemá – místo ní raději přidejme nějaké voňavé koření, jako například hřebíček). Necháme vařit klidně i několik hodin, jen pozor, musíme hlídat, aby se nám nevyvařila voda (případně ji podle potřeb doléváme), jinak místo řešení problému ho ještě zesílíme.

3. velmi účinný je obyčejný ocet. Povaříme ho deset minut a pak vylijeme. Má to jen jeden háček. Zápach spáleniny ve většině situací odstraní, ale zároveň ho nahradí svým vlastním. Proto bychom ho neměli vařit více než oněch uvedených deset minut, protože pak můžeme mít problém s vyvětráním „přeoctovaného“ bytu.

4. nepříjemné zápachy pohlcuje také sůl a soda. Účinkuje to i v případě spáleniny, musíme rozmístit co nejvíc nádobek po bytě, někdy se doporučuje ještě navíc posypat linku solí a nechat pár hodin účinkovat.

5. v některých případech je zápach spáleniny příliš silný a pronikl i do stěn a také textilií. Tady bohužel jednoduchá rada neexistuje. Budeme muset vyprat pokud možno všechny potahy, polštáře a peřiny a pak také vymalovat. Je potřeba také pořádně umýt podlahu.

tip: Metody jedna až čtyři je dobré kombinovat, po octu při odstraňování spáleniny pokud možno saháme až v poslední řadě, když jiné způsoby se ukázaly jako nedostatečné. Uvedené metody účinkují nejen na připálené kastroly, ale také v situaci, kdy nám byt zamoří i nějaký „hodný soused“ svým grilem a nebo na vesnici či v menších městech, kde si někteří lidé při topení nedělají příliš starosti s tím, jaké plasty a odpad hází do kotle (nebo přímo cíleně používají tzv. ostravské brikety).