Jak vyčistit spáry

Spáry mezi obkladačkami v kuchyni či koupelně s postupem času šednou, špiní se nebo se na nich objeví plíseň. Vypadají pak velmi nehezky a samozřejmě je nutno je vyčistit.

Samozřejmě na čištění spár existuje spousta prostředků přímo vyráběných a prodávaných pro tento účel. Tam se řídíte podle návodu (většinou nanesete na spáry a po nějaké chvíli omyjete). Po vyčištění nezaškodí spáry naimpregnovat. Ale čistit můžeme také domácími způsoby, které bývají stejně úspěšné a hlavně výrazně levnější a často také časově méně náročné. Na některé způsoby máte teměř jistě prostředky již doma a nemusíte nikam běhat.

– prdopeč neboli prášek do pečiva. Samozřejmě jeho využití v kuchyni je každému jasné, ale kromě kynutí dokáže i velmi hezky vyčistit spáry. Vlhkou houbičkou nebo hadříkem prdopeč naneseme na spáry, necháme působit přibližně dvacet minut a poté je otřeme mokrým hadrem
– ocet. Ocet smícháme s vodou v poměru 1:2 a houbičkou nebo kartáčkem na zby namočeném v tomto roztoku jemně čistíme spáry. Poté vše omyjeme teplou vodou. Lze také nanést přímo ocet na spáry, nechat působit několik minut a potom omýt vše teplou vodou. Jistou nevýhodou této metody je bohužel octový zápach, který se ještě nějaký čas udržuje.
– soda a ocet. Tímto způsobem se zbavíme slušné části zápachu (soda ho pohltí) a čistí také velmi dobře. Ze sody a octa (také ředěný 1:2) si vyrobíme kašičku, kterou naneseme na spáry na přibližně deset minut. Na konec vše jemně vyčistíme kartáčkem na zuby a opláchneme.
– zubní pasta. Čistíme si jí sice zuby, ale spáry můžeme také. Prostě a jednoduše naneseme ji na kartáček a čistíme a na konec opláchneme. Jen pozor, pasta musí být bílá a bez mikrogranulek.
– přípravky na mytí nádobí. Prostě zkoušíme vyčistit spáry hadříkem nebo kartáčkem s velkým množstvím námi vybraného prostředku a poté je pečlivě oplachujeme.
– citronová šťáva. Naneseme ji na několik minut na spáry a poté opláchneme. Má spíše vybělovací účinek.

Kartáček nepoužíváme tvrdý, protože tím bychom spáry poškrábali. Občas je dobré aplikovat dva postupy – například na začátku omýt vše nějakým přípravkem na mytí nádobí a potom vybělit citronem. Jestli spáry nejde nijak vyčistit tak bohužel nezbyde nic jiného (pokud se s tím nechcete smířit)  než je přespárovat.