Pěstování kanadské borůvky

Jednou ze zajímavých rostlin, kterou můžeme obohatit naši zahradu je kanadská borůvka (a o jídelníčku ani nemluvě). Mnoho lidí si myslí, že její pěstování je něčím extrémně náročným, ale není to tak. Název sice sugeruje něco zaoceánského, téměř exotického, ale kanadská borůvka se pěstuje ve velkém například i u našich severních sousedů a tam jsou přeci jen drsnější podmínky než v Česku.

Po nákupu borůvky ji samozřejmě musíme zasadit. Pro borůvku si vybereme místo se stálým přístupem světla – to nám zaručí bohaté sklizně, ve stínu má plodů málo a jsou kyselé. Má ráda spíše kyselejší půdu (v ideální pozici jsou majitelé zahrad v nebo blízko lesa). Na začátku si vykopeme jámu alespoň o velikosti klasického desetilitrového džberu a do ní nasypeme kyselou rašelinu promíchanou s pilinami (vše lze nahradit kyselejší hrabankou nebo rašelinu smícháme s pískem a smrkovou kůrou v poměru 3:1:1) a na vrch dáme trochu normální zeminy ze zahrady. Doprostřed takto připraveného místa kanadskou borůvku zasadíme. Pokud chceme sázet více borůvek, pamatujme, že může dorůst až do výšky dvou metrů, proto udržíme mezi jednotlivými rostlinami odstup alespoň půldruhého metru.

Kanadská borůvka ráda časté zalévání, ale není nutno to přehánět, protože stojící voda může způsobit zahnívání kořenů. Suché větvičky pravidelně odstraňujeme. Pokud se nám zdá, že keřík se nerozvíjí podle očekávání, můžeme případně přihnojovat – požaduje více dusíku a poloviční množství draslíku a fosforu.  Zimy sice snáší velmi dobře (i teploty kolem -25 stupňů), ale rozhodně nezaškodí ji na podzim mírně kmínky přihrnout listy.  Plody se mohou objevit již v druhém roce pěstování, ale sklizeň nebude nijak veliká, ale s postupem času výsledky budou více než uspokojivé.