Okrasné dřeviny na zahradu

Okrasné dřeviny a to jak keře tak stromy jsou nedílnou součástí každé ozdobné zahrady, pouze ten kdo svoji zahrádku chce věnovat jen pěstování užitkových plodin o nich většinou nepřemýšlí, ale dost často po čase alespoň nějaký hezký keřík u plotu či rovnou živý plot vysadí. Okrasné dřeviny jsou ale natolik důležitým prvkem, že by je člověk neměl vysazovat jen tak nahodile, bez hlubší úvahy a připraveného plánu.

Při výběru okrasných dřevin bychom nejdříve měli pečlivě prozkoumat naše okolí, zjistit co kde roste, podívat se co je u sousedů, jakou máme půdu atd. Poté bychom měli s dlouhodobým výhledem začít plánovat – okrasné dřeviny nám nevyrostou za pár měsíců a také je většinou po krátké době nechceme likvidovat. Budou s námi tzv. navždy nebo na velmi dlouho. Druhovou skladbu ovlivňuje jak ráz krajiny, tak dřeviny vysázené dříve. Úplně jinak vypadá situace na naprosto holém obezděném kusu pozemku v porovnání s klasickou zahradou, kde již nějaké stromy jsou, od sousedů nám přečuhuje jeřabina a v rohu zahrady či i domu máme nalepeno několik větších keřů. Velmi oblíbené jsou živé ploty, tam na výběr máme různé standartní i nestandartní řešení ve výběru rostlin, výhodou živých plotů je to, že s troškou snahy je lze umístit téměř na každou zahradu.  Také velmi časté a také flexibilní jsou různé menší skupinky keříků jako jsou keřové růže, zlatice, kaliny či šeříky.  Růže můžeme dát na slunnější místa, skalnaté zahrádky můžeme dozdobit skupinami vřesu a do stinnějších pozic například u domu můžeme přitulit nějakýý zimolez, hlohovec či tavolník.

Při výběru okrasných dřevin můžeme narazit na větší problémy, pokud je chceme umístit na místa, kde se citlivějším, ale i normálním dřevinám nebude příliš dařit. Tam už je každá rada drahá a výběr omezený. Velké stíny snáší dobře bybyka či javor ginnaia, zimostráz, svída bílá, brslen, zimolez, bez černý a nebo pokud chceme do takového místa něco kvetoucího, tak sáhneme po dřínu obecném nebo tavolníkovci jeřábolistém nebo muchovníku kanadském (který nás také potěší svými plody) a nebo také můžeme pomyslet prakticky a vybrat si lísku, která kromě potěšení pro oko přinese i každoročně chutné oříšky. Střední stíny už dávají při výběru ozdobných dřevin výrazně větší možnosti výběru. Hodí se tam cokoliv co do míst s velkým stínem a navíc také například lýkovec, zlatice, ptačí zob, tavola, střemcha, vrby, šeřík obecný nebo i zahradní hortensie a některé druhy růží. Dalším místem, kde výběr správné okrasné dřeviny může být náročnější jsou velmi vlhká či trvale mokrá místa.  Na taková se hodí například onen už indiány oblíbený muchovník či klasický krycí keř jakým je svída bílá a výběžkatá. Méně vlhká místa lze osadit tavolou, škumpou, bzem, kalinou, štědřencem či zákulou japonskou. Posledním problematickým typem místa pro dobrý výběr okrasné dřeviny je místo z kyselejší půdou. Tam také musíme být pečlivější a hodí se tam například muchovník hladký, svída výběžkatá a bílá, dřín japonský a květnatý, hlohyně šarlatová, enkiantus, vrby, různé vřesovcovité rostliny nebo pokud pomyslíme nejen o využití estetickém ale i praktickém, tak rozhodně nemůžeme zapomenout na americkou borůvku.