Jak vyčistit zlato

Zlato na rozdíl od stříbra nereaguje na okolní ovzduší a proto se o něj nemusíme starat tak často. Ale tak jako tak občas nastanou případy, kdy zlato prostě vyčistit musíme a níže je několik tipů jak na to. Při všech způsobech ale pamatujte, abyste zlatý předmět nepoškrábali a pokud si nejste s tím co děláte jisti, raději se obraťte na zlatníka.

Nejjednodušší je odstranění tuku, prachu nebo špíny. Tady většinou úplně stačí zlato namydlit a omýt pod tekoucí vodou a případné výraznější nečistoty vyčistit jemně měkkým kartáčkem. Vůbec se dá říci obecně, že pokud se vám něco na zlatě nelíbí, tak ho nejdříve prostě pořádně umyjte, dost často se tím problém vyřeší. Zlatníci většinou čistí zlato ultrazvukem a nebo ho krátce povaří ve vodě se saponátem. Mezi další základní metody patří potírání jemným hadříkem namočeným do benzínu ci do směsi 1:1 lihu s vodou (také lze přímo zlato do těchto tekutin ponořit). Jedním ze způsobů, jaký používaly naše babičky když chtěly vyčistit zlato bylo použití cigaretového popela, který smíchaly s vodou a touto kašičkou šperk potíraly, dnes se místo této metody občas v domácnostech používá kašička z vody a prášku do pečiva.

Zajímavějším typem nežádoucích znečištění na zlatě jsou červené a zelené skvrny. Ty první jsou někdy typem přilepené rzi a vznikají když na zlatě ulpí nějaká látka později reagující s ovzduším (občas jde o skvrny vzniklé při tavení a tam to lze jen přeleštit). Můžete použít různé chemické prostředky nebo vyzkoušet podobnou metodu, jakou se čistí stříbro. Druhý typ skvrn vzniká při kontaktu zlata s mědí (nebo kovy, které měď obsahují). Ty lze vyčistit namočením zlata do kyseliny citronové nebo v případě menších zašpinění by mělo stačit potření předmětu šťávou z citronu a necháním ho v klidu na několik hodin. Samozřejmě v obou případech po vyčištění zlato umyjeme vodou s mýdlem, vysušíme a jemným hadříkem vyleštíme. A jeden tip na závěr, pokud chcete vyčistit zlatý šperk, na kterém jsou nějaké kamínky, tak sami ho zkuste jen omývat a pokud ho to nevyčistí, tak jděte raději k odborníkovi.