Čištění koberců

Koberce najdeme v téměř každém domu a je logické, že se na nich můžou často objevit nějaké skvrny, které budeme muset vyčistit. Nejdůležitější je rychlost, díky pohotové reakci budeme později moci ušetřit jak za drahé prostředky tak i případně za profesionální čištění.

Čerstvé skvrny na koberci velmi často lze odstranit obyčejnou minerálkou. Nakapeme ji na skvrnu a po chviličce houbičkou vyčistíme. Stejně úspěšná v rychlé likvidaci je i pěna na holení. Naneseme ji na skvrnu a vyčistíme ji navlhčeným hadříkem. Na starší zaschlé skvrny pomáhá obyčejný ocet a prášek do pečiva. Na jeden litr teplé vody dáme 3 lžíce octa a 2 lžíce prášku do pečiva, promícháme, směs vetřeme do skvrny na koberci a poté ji pečlivě vysušíme. Po skvrně by neměla zůstat ani památka. Mastné skvrny pomůže odstranit pudr, nasypeme ho na zašpiněné místo na koberci a necháme celý den a noc působit. Poté ho velmi pečlivě vyluxujeme. Skvrny od vosku vyčistíme také velmi jednoduše, na voskový flek položíme kus papíru a přejedeme ho středně nahrátou žehličkou, tím se skvrna vyčistí, protože vosk se přesune působením tepla na papír. Pokud vosku bylo více a nezmizel najednou, tak postup opakujeme s dalším kouskem čistého papíru. Velmi otravné může být odstraňování žvýkačky přilepené na koberci. A nejenom že bez správného triku zabírá spoustu času, navíc můžeme různým taháním a škrábáním koberec poškodit. Trik je přitom velmi jednoduchý, stačí k místu na koberci, kam se nám přilepila žvýkačka přiložit pár kostek ledu a nechat je pár minut působit. Když díky chladu žvýkačka ztuhne, tak ji potom snadno rozdrobíme a odstraníme.

 Pokud koberce máme čisté, ale zdají se nám mírně zašlé, máme dvě možnosti, jak jim vrátit původní krásu a syté barvy. Tyto metody ale záleží od ročního období. K jednodušší a asi nejdokonalejší totiž potřebujeme zimu a nepříliš mokrý sníh.  Na něj prostě koberec vrchem dolů položíme a poté vyklepeme. Pokud ale sníh nemáme k dispozici, tak rozhodně neuškodí po vyluxování koberce ho přetřít vodou s octem.