Čištění skvrn

Samozřejmě, že v každém obchodě najdeme dnes desítky prostředků na čistění skvrn různého druhu. Jejich výrobci se chlubí, jak zrovna oni mají ten jediný pravý univerzální a skvělý vynález, většinou při tom jde o to samé co již prodávají hezkou řádku let, jen tomu pro potěšení oka de facto změnili obal. Proto v některých situacích, místo různých nákladných čističů, nám při odstraňování skvrn mohou pomoci osvědčené rady našich předků a reklamní produkty ať si kupuje někdo jiný.

Skvrny od vína – skvrny po červeném vínu může pomoci odstranit víno bílé nebo je posypeme solí a nejlépe propláchneme poté lihem. Lze je také zaprat zakysaným mlékem. Pokud jsou skvry od vína ještě vlhké, podržíme je nad párou a poté vypereme ve vodě s mýdlem. Také je můžeme povařit ve slané vodě od brambor. Skvrny z bílého vína odstraníme teplým lihem, skvrny po šampaňském by měly zmizet při potírání ledem.

Mastné skvrny – na vlně se mastné skvrny odstraňovaly benzínem a poté propláchnutím, ale tuto metodu lze použít jen v naprosté nouzi, protože stejně může zanechat další šmouhy. Pokud fleky nejsou na vlně tak je velmi dobře odstraní bramborový škrob. Zvláště dobře tato metoda na sucho pomáhá na nejrůznější rostlinné tuky. Nejnáročnějším materiálem je hedvábí, na ně pomáhá rozmíchání škrobu v benzínu, nanesení na skvrnu a poté co směs vyschne tak ji opatrně seškrábeme.

Skvrny od ovoce – na tyto skvrny platí hlavně rychlost. Úplně čerstvé jednoduše odstraníme posypáním skvrny solí a zalitím vařící vodou. Pokud je už flek starší a sůl s vodou nepomáhá, tak do hry vstupuje zkyslé mléko do kterého skvrnu namočíme na několi hodin a poté ve vodě s mýdlem vypereme. Nejjednušeji se odstraňuje z bavlny nebo lnu, tam většinou stačí sůl a vařící voda. Na umělé materiály a hedvábí je to většinou nedostatečné a tam právě vstupuje zkyslé mléko a případně syrovátka. K velmi náročným na odstranění patří skvrny po borůvkách, na ty pomáhá, pokud místo polijeme vařící šťávou z citronu.

Přírodní skvrny – na skvrny od trávy by mělo stačit pečlivé potírání zabarveného místa vatičkou či látkou nasáklou lihem. Na smůlu je pro změnu mnohem úspěšnější éter nebo terpentýn.

Skvrny od inkoustu – čerstvé skvrny od inkoustu podobně jako skvrny od propisky lze odstranit namočením látky do obyčejného mléka. Starší odstraňujeme lihem smíchaným s citronovou šťávou.

Skvrny od krve – ty lze odstranit potřením postiženého místa škrobem rozmíchaným v troše vody, jak vyschne tak ho jemně odrolíme. Na čerstvé to funguje většinou hned na poprvé, u starších skvrn se operace musí několikrát zopakovat. Čerstvé skvrny od krve lze také vyčistit vlažnou vodou a poté případně peroxidem vodíku. Starou skvrnu na bílé látce namočíme do vody se sodou a po přibližně hodině pořádně vypláchneme ve vodě s octem. Na barevných látkách staré skvrny od krve můžeme namočit do vody se čpavkem a poté také propláchneme ve vodě s octem.

Skvrny od potu – tam způsob záleží na látce a barvě. Na bílé bavlně skvrny od potu vypereme ve vlažné  vodě se čpavkem (na dva litry dvě lžičky) a mýdlem a poté vypereme normálně například v pračce. Na barevné bavlně skvrny od potu odstraníme potíráním vlatnou vodou s octem (na dva litry tři lžičky) a poté vypereme ve vodě s trochou pracího prášku. Na bílé hedvábí namočíme hadřík do studené vody, poté ještě do vody s rozmíchanou sodou a tímto potíráme postižené místo. Na konci hedvábí usušíme. U barevného hedvábí nejdříve omyjeme skvrnu od potu vodou s mýdlem a poté hedvábí namočíme do roztoku vody se čpavkem ve stejném poměru jako u bílé bavlny, po vyčištění skvrny hedvábí opláchneme a vysušíme. Univerzální způsob, který částečně funguje i u látek uvedených výše je namočení skvrny od potu do vody se solí nebo potírání flekatého místa hadříkem namočeným do vody s lihem v poměru jedna ku jedné. Poté ještě látku ručně vypereme a vysušíme.

Skvrny od vosku – na výběr je metoda ledová i horká, případně jejich kombinace v pořadí uvedeném. Skvrnu od vosku můžeme zmrazit a poté ji jednoduše vydrobíme. Také (nebo potom pokud ještě něco zbylo) ji lze položit mezi dva savější papíry a přežehlit žehličkou.

Skvrny od rzi – odstraňování skvrn od rzi záleží na materiálu. Velmi úspěšná je koupel v horké citronové šťávě, jenže nejde použít vždy, u jemných látek musíme být opatrni abychom spolu s odstraněním skvrny od rzi zároveň nepoškodili látku. Další metodou je pořádne potření místa se rzí práškem do pečiva a poté normálně látku vypereme. Také rez můžeme odstranit kyselinou citronovou, jednu lžičku na jednu skleničku vody, a poté látku pečlivě vypereme.