Jak vyčistit troubu

Troubu je potřeba jednou za čas vyčistitSice existují trouby se samočistící schopností (pyrolýza a katalýza), ale většina lidí u nás má stále nějakou klasickou, která se musí jednou za čas vyčistit ručně. Proto je užitečné znát několik triků a postupů, co tuto dosti nepříjemnou a časově náročnou práci pokud možno co nejvíce zjednoduší.

1. vystávající ovládací prvky na troubě (tlačítka, knoflíky atd.) bychom měli čistit pravidelně kartáčkem na zuby namočeným do nějakého čistícího přípravku. V naprosté většině případů nemá smysl je sundávat.

2. čerstvé připáleniny na stěnách a roštech je nejlepší potřít hadrem nebo houbičkou pořádně namočenou v octu a pak rozehřát troubu na přibližně sto šedesát stupňů. Po vychladnutí by měly jít krásně vyčistit. Efek lze zesílit ještě pekáčem s malým množstvím vody, která se začne rychle odpařovat a zjemní nánosy. Rošty lze také vyndat a umýt samostatně jako cokoliv jiného připáleného.

3. jestliže se nám připálí dno trouby, nejlepší babská rada, která navíc funguje, spočívá v tom, že ho posypeme pořádně jedlou sodou, pokapeme vodou a necháme účinkovat přibližně dvě hodiny. Pak by vyčištění mělo být už záležitostí doslovně pár minut.

4. sklo na dvířkách čistíme neabrazivními přípravky – vhodný je libovolný tekutý prostředek na nádobí, který nemá v sobě nějaké „granulky nebo prášek.“ Dá se použít také voda s octem, tu je dobré použít také na finální vyleštění skla.

5. panty u trouby bychom neměli příliš namáčet, sice budou pravděpodobně nerezové, ale člověk nikdy nemá jistotu a také při horší kvalitě vykonání vše může být jen dočasné. Když je chceme vyčistit, stačí je otírat lehce vlhkým hadříkem (s octem či přípravkem na nádobí).

6. na dveře trouby nepokládáme nic těžkého.

7. jestli máme přístup k ventilátoru, i ten je dobré pravidelně jednou do měsíce vyčistit hadříkem namočeným v octové vodě.

8. k pravidelnému mytí nepřipálené trouby je ideální směs horké vody a octa v poměru jedna ku jedné, ke které přidáme trochu tekutého přípravku na nádobí, aby vůně octa nebyla tak intenzivní. Směs je velmi kvalitní, „výkon“ je srovnatelný s různými speciálními přípravky na trouby. Při běžné údržbě není nutno troubu zapínat.

9. na hodně špinavou troubu s mastnými nánosy je možná ještě o něco lepší než octová směs kašička z jedlé sody a vody, kterou naneseme nějakým kartáčkem nebo štětcem. Necháme čtvrt hodiny působit a pak celou troubu nejdříve jemným kartáčem a pak hadrem vyčistíme. Troubu je nakonec nutno pořádně umýt.

10. ušetříme si opravdu hodně práce a peněz, když po každém použití trouby ji rychle vytřeme. Pokud víme, že to, co aktuálně připravujeme, bude hodně prskat nebo může nějak překypět, stačí zabezpečit dno trouby alobalem, který později stačí vyhodit (konec konců, toto lze preventivně udělat vždy).