Rady pro začínající kutily

Následující seznam různých užitečných triků je určen hlavně pro ty, kteří sice doma mají povinnou skříňku s nářadím, ale ta slouží jen součást povinné výbavy domácnosti a ne jejich každodenní pracovní činnost či koníček. I když samozřejmě nikdo nebrání zkušenějším kutilům, aby se na pár obecných triků podívali. Třeba objeví něco, co je ještě nenapadlo nebo nevyzkoušeli.

1. praská vám dřevo při zatloukání hřebíku? Stačí nalepit na míst na místo, kde hřebík chceme mít izolepu a teprve potom zatloukat. Nakonec samozřejmě je nutno izolepu odstranit.

2. pokud se chystáme pracovat se šrouby, je lepší je před tím namazat olejem nebo/a poprášit grafitem. Díky tomu by neměly zrezivět a pokud je v budoucnu budeme chtít povolit, neměl by s tím být nějaký větší problém.

3. často se stává, že nám při šroubování šroubovák klouže. Samozřejmě musíme si vybrat co nejvhodnější, ale také pomůže, když jeho zakončení potřeme křídou.

4. nůžky můžeme dobrousit několikerým opatrným střihnutím do hrdla skleněné láhve.

5. jestliže máme příliš úzký svícen či příliš širokou svíčku, stačí svíci na chvíli ponořit do horké vody a pak by se nám tam měla krásně vejít (samozřejmě průměry obého se nemohou od sebe příliš moc lišit).

6. jestliže nám po malování zůstalo hodně barvy, můžeme ji ještě použít. Jen je dobré ji nejdříve přecedit přes nějaké síto či punčochu, abychom se zbavili různých hrudek a „cucků.“

7. při nákupu nářadí bychom měli vyvážit cenu a kvalitu s častostí užívání. Nákup nejlepší vrtačky na trhu, kterou použijeme dvakrát za pět let nemá smysl. Stejnou službu nám v takové situaci udělá i velmi levné nebo dokonce půjčené nářadí. Na druhou stranu, jestli víme, že budeme pracovat velmi často, měli bychom se rozhlížet už za profesionálnější výbavou, to nejlevnější a většinou ani střední třída by se nám dlouhodobě nevyplatilo.

8. při vrtání se často stane, že druhá strana provrtaného otvoru je roztřepená a nepravidelná. Děje se to nejčastěji v momentu průrazu, proto i řešení je velmi logické a jednoduché. Pod vrtané místo dáme kousek tvrdšího dřeva (těsně přiléhajícího k vrtanému předmětu), takže náš vrták sebou „neškubne“ a okraje vzniklého otvoru nepoškodí.

9. překáží vám ve zdi stará prázdná hmoždinka? Můžeme ji buď odvrtat vrtákem na dřevo (pokud ho nemáme po ruce a hmoždinka je široká, často stačí i obyčejná vývrtka) a nebo do ní přibližně z jedné třetiny našroubujeme vrut, který pak kleštěmi vytáhneme.

10. dělají se vám v sádře hrudky? Sádru vždy sypeme do vody a ne opačně. Nádobu nejdřív naplníme do jedné třetiny vodou, pak ji zasypeme sádrou tak, aby nám vznikla rovnoměrná vrstva, kterou chvíli necháme navlhnout a teprve potom pečlivě rozmícháme.