Krby nejsou skříňky či židle, které můžeme jen tak šoupat po domu. Navíc kdyby se nám aktuální krb nepříliš líbil, tak ho jen tak nevezmeme a nevyhodíme do popelnice. Takže určitě stojí za to si vše kolem něj pořádně prozkoumat před stavbou a jejím dokončováním. Zde nabízím několik rad, které věci byste si měli pořádně promyslet před tím, než se pro krb rozhodnete.
1. To kde bude stát váš krb byste si měli rozhodnout už v době plánování stavby domu. Když už vše stojí, tak je to trošku pozdě a navíc vám celou zábavu výrazně prodraží. Vycházíme z umístění komínu, jenže ačkoliv je z technického hlediska ideální mít komín ve středu budovy, tak ne vždy je to rozumné z hlediska praktického. Nezapomeňte že komín vám bude zabírat dost prostoru a později vám může překážet v pohodlném fungování v místnosti, stejně tak jako navazující na něj krb. Takže se nebojte ho posouvat a případně konzultovat vše průběžně s odborníky.
2. Výběr typu komínu je taktéž důležitá věc. Nejlepší jsou samozřejmě kompletně vyzdívané, pokud jsou dostatečně vzdálené od vnějších stěn budovy, tak de facto nemáte tepelné ztráty. Problém je jen s tím, že ve většině případů nejsou správně a pečlivě vystavěny. Na druhém místě jsou komíny keramické, u nich si hlavně pohlídejte umístění a dostupnost dvířek pro revizi při čištění. No a poslední a nepříliš vhodné jsou různé ocelové, které hlavně se velmi rozehřívají, což může stanovit rizika pro vaši stavbu.
3. Musíte si opravdu pořádně promyslet, k čemu váš krb bude sloužit. Úplně jiné požadavky budete mít na takový, který vám bude občas vytvářet pouze příjemnou atmosféru ve vašem hlavním pokoji (či jiném místě, kde ho umístíte) a úplně jiné na takový, který vám má i v případě, že ještě netopíte či topíte zatím jen málo, také trochu pomoci ve vyhřívání domácnosti. No a ten se zase bude velmi výrazně lišit od krbu, který by měl být používán jako základ topení pro vaší stavbu.
4. Firmu která vám krb bude stavět rozhodně pořádně prozkoumejte. Požadujte od nich reference a zkušenosti, nezadávejte tuto stavbu někomu, kdo je jen levný a nabízí práce všeho druhu a všechny nepříliš pořádně. Dá se říci, že stavitelé krbů to je skupina samouků. Na škole to nikoho nenaučí, takže tady nejlepší referencí asi bude množství krbů, které už vámi vybraný subjekt vytvořil. Kdo jich má třebas kolem stovky, tam se dá předpokládat, že ví co dělá.
5. Výběr krbové vložky je nejlepší konzultovat s tím, kdo vám ten krb bude stavět. Možná se to bude lišit od vašeho nápadu, ale na druhou stranu, on vám doporučí to, s čím má nejlepší zkušenosti a také co určitě umí postavit. Pokud to není příliš možné, tak obecně se držte známých výrobců a vyhněte se nějakým levným produktům od někoho kdo dělá úplně jiné výrobky nebo není možno nic o firmě dohledat. Z materiálů je rozhodně lepší litina než ocel, jenže litina je výrazně dražší. Ale za vysokou cenu máte vyšší kvalitu a také často možnost, v případě že se kus poškodí, poškozený díl vyměnit. Což u oceli není tak časté. Levnou cenou se řiďte pouze za předpokladu, že plánujete si krb zapnout jen občas pro potěšení, pro praktické využití dobrý levný de facto nejde najít.
6. V krbu, který vám má sloužit i k dobrému vytápění, topte jen suchým dřívím. Špatně vysušené může mít o polovinu nižší výhřevnost. To pro vás znamená dvojnásobně velké množství prostoru, které potřebujete na uskladnění dřeva, pokud byste chtěli vytopit dům stejně kvalitně jako dobře vysušeným. Dřevěné brikety jsou také v pořádku.
7. Krbová vložka se rozehřívá do opravdu vysokých teplot, takže by se neměla dotýkat čehokoliv, co je výrazně hořlavé. Takže dobře provedená izolace by měla být naprosto základní záležitostí. Zvláště na to musíte dohlédnout v případě například dřevěné stavby. Požár vám také může hrozit z usazování sazí, takže pravidelné čištění je naprostou povinností (zákony by vás nemusely až tolik zajímat, i když jsou samozřejmě důležité, jako vaše bezpečí, to je na prvním místě).