Jak správně topit v krbu

Pro správné a efektivní topení v krbu musíme se starat o to, aby teplota v něm byla odpovídající, taktéž aby vzduchu bylo tak akorát a abychom používali správné dřevo. Vše je záležitost praxe, správně topit v krbu se dříve nebo později naučí každý metodou pokus omyl, zde je několik tipů, které vám s dobrým topením určitě pomohou.

Pokud chcete krbem vytápět, tak se vám hodí spíše tvrdé dříví (například dub, buk nebo ořešák). Tvrdé dříví sice nehoří velkým plamenem ale dosahuje vyšší teploty než dříví měkké. Pokud nám záleží i na příjemné vůni, v takovém případě sáhneme po dříví ovocných stromů – hezkou vůni má i dříví nasycené pryskyřicí, jako například smrk, ale to bohužel také hodně vystřeluje jiskry, s tím je nutno počítat i v okolí krbu (a vůbec dřevo obsahující hodně pryskyřic není příliš vhodné z dlouhodobého hlediska, kvůli nadměrnému množství sazí). 

Pokud chceme topit v krbu při nějaké zábavě a spíše než na teple nám záleží na efektu, tak v takovém případě saháme po dříví měkkém (borovice, topol, lípa), které hoří rychle, ale dlouhým a hezkým plamenem a v místnosti vytvoří hezký efekt. Pokud to jen jde, vyhýbáme se používání vlhkého dříví, špatně se zapaluje, je méně výhřevné, vzniká mnoho kouře a sazí. Pokud musíme použít vlhké dříví, tak pouze v malém množství ho přihazujeme do velmi dobře rozhořelého krbu. Typy dřeva pořizujeme podle toho, jakých situací budeme mít více, zábav či klasického vytápění.

Pokud přikládáme, tak je dobře mít polínka několika tlouštěk. Na rychlé rozhoření a uvedení krbu do správné teploty tenčí, na dlouhodobé hoření tlustší. Pokud krb není správně rozpálený, tak přiložení od začátku tlustých polen může způsobit příliš mnoho dýmu a sazí. Musíme si vypracovat správný interval přikládání, nepřikládáme věci pomalu či špatně hořlavé do téměř vyhaslého, protože jeho nedostatečná teplota zase způsobí příliš mnoho čoudu.

Poznámka na konec, váš krb není odpadkový koš, není důvod v něm spalovat jakékoliv smetí.

Jedna odpověď na “Jak správně topit v krbu”

  1. Kvůli neúnosnému zdražování energií jsem předloni také přešel k topení v krbu. Koupil jsem krbová kamna s výměníkem a napojil na ně všech 10 radiátorů. Kupuji tvrdé dřevo v metrech za 850,-. Topit jsem se naučil rychle. Nepoužívám papír, na zatopení mám PEPO a slabé třísky z měkkého dřeva. V porovnání s plynem ušetřím polovinu nákladů.

Komentáře jsou uzavřeny.