Pokud máme doma širokou láhev či sklenici s užším hrdlem, můžeme si vyrobit krásný malý skleníček, který po počáteční malé piplačce od nás příliš vymáhat nebude a byt ozdobí nádherně.
Výhodou takovéhoto uzavřeného skleníčku je to, že si sám vytvoří své vlastní mikroklima, které umožní rostlinám při minimální péči dobrý vývoj. Vlhkost se v takovém skleníčku udržuje sama, rostlina přijatou vlhkost vylučuje, ta se na skle vysráží a steče zpět do zeminy. Takovýto koloběh vody ve skleníku vydrží přibližně kolem jednoho roku. Známkou skomírajícího principu je neorosení stěn sklenice v ranních a večerních dobách, v takovém případě je nutno mírně rostlinky zalít. Tady pozor, velmi jednoduše může nastat taktéž nežádoucí opak díky zalití, neboli příliš mnoho vody. Pozná se to podle toho, že sklo je orosené neustále. V takové situaci samozřejmě sklenici trošku odvětráme.
Nachystání takovéhoto skleníčku vyžaduje jen trochu pečlivosti, ale jinak není nijak extra náročné. Na dno perfektně ze vnitř vyčištěné a vysušené sklenice dopravíme srolovanou papírovou trubičkou malou dvou až tří centimetrovou vrstvu malých kousků dřevěného uhlí a písku. Na ně rovnoměrně rozmístíme troj až čtyřnásobnou vrstvu zeminy. Papírová trubička je tady velmi důležitá – průměr by měl být o něco menší než hrdlo a sahat by měla až skoro na dno. Při sypání se snažíme nesypat vedle, proto ta na začátku zmíněná piplačka, protože tady méně je rozhodně lépe – jde o to abychom hajdaláckým sypáním nezašpinili stěny sklenice, které pak zevnitř již nebudeme schopni dobře umýt. Rostliny sázíme za pomocí dvou klacíků (čínských hůlek, slepených špejlí apod. fantasii se meze nekladou), nejdříve vyhrábneme menší dirku (zase velmi opatrně, ať nedojde k zašpinění), a poté jemně oběma klacíky rostlinu zasadíme a přihrneme. Po sadbě musíme rostliny zalít, zase nejlépe tak, abychom nic nepocákali, takže přímo u zeminy nějakou trubičkou a sklenici necháme ještě přibližně pět dní otevřenou, aby se zbavila možné nadbytečné vody. Poté by mělo jít ji vzduchotěsně uzavřít a těšit se jen rostoucími rostlinkami.
Dobrý den. Jaké rostlinky jsou nejlepší? Díky za odpověd