Okurky nakládačky v octě

Od srpna do konce září se sklízí okurky nakládačky. Můžeme je zpracovat jako rychlokvašky, ale většina lidí preferuje spíše variantu v octě, která jim ve sklípku nebo ve spíži vydrží až do dalšího roku. Téměř každá vesnická rodina má svůj recept na ten nejlepší nálev na světě a proto neexistuje jeden univerzální postup. Zde pro inspiraci představím ten náš domácí, na který samozřejmě nedáme dopustit.

Samozřejmě nejdříve budeme potřebovat okurky. Nejlepší jsou malé, naložíme si pak naprosto skvělé kornišonky. Ale i z velkých může vzniknout velmi chutný výsledek. Množství se nedá přesně uvést, protože nejvíce záleží právě na velikosti, která ovlivní to, jak je naskládáme do sklenic. Na ty litrové si podle našeho receptu připravíme šest plátků oškrábané mrkve, několik větviček kopru, tři kuličky nového koření, jeden bobkový list, jeden až dva rozpůlené stroužky česneku (českého stačí jeden, čínského raději dva až tři), půl lžíce nastrouhaného křenu a osm zrnek pepře. Všechny suroviny rozložíme na dno vyvařených sklenic a pak do nich napěchujeme tolik okurek, kolik se nám tam vejde. Na vrchu je posypeme lžičkou mletého pepře a přidáme půl lžičky hořčičného semínka.

Nyní si připravíme octový nálev tak, že na čtyři sklenice studené vody dáme jeden a půl sklenice octa, jednu vrchovatou lžíci soli a pět vrchovatých lžic cukru. Vše dokonale rozmícháme (nejdříve ve vodě pak přilijeme ocet), zalijeme nakládačky a sklenice pečlivě uzavřeme. Do většího hrnce (velikost upravujeme podle sklenic a jejich množství) dáme na dno utěrku, nalijeme studenou vodu (měla by sahat přibližně do výšky dvou třetin sklenice) a naskládáme zavíčkované okurky. Uvedeme do varu a pak vaříme přibližně tři minuty. Správný moment, kdy bychom měli rychle začít vytahovat sklenice s okurkami je ten, kdy přibližně dvě třetiny nakládaček začne měnit barvu a světlat. Pokud bychom čekali, až se to stane u všech, okurky by pak byly zbytečně měkké. Horké sklenice rozložíme na suchý ručník,  necháme vychladnout a uskladníme si je do špajzu. Nakládačky v octě připravené podle tohoto receptu by  měly být vhodné ke konzumaci již přibližně po měsíci, ale na ideální prostoupení všech chutí potřebujeme asi tak čtvrt roku 🙂