Obliba realizace zahradních jezírek, rybníčků a obdobných vodních ploch rok od roku stoupá. Průzračně čistá voda nebo vesele bublající stružka působí nejen dokonalým estetickým, ale také uklidňujícím dojmem. Pokud chcete do budoucna ozvláštnit svou zahradu o tento moderní přírodní prvek, máme pro vás pár tipů, které vám mohou být při budování zahradního jezírka nápomocny.
Tip č. 1 – Jezírkem pomáháme přírodě
Drtivá většina majitelů zahrad buduje jezírko zejména z estetického důvodu. Na zahradách se však můžeme kromě okrasných jezírek, které další využití postrádají, setkat také s jezírky, ve kterých se hbitě prohánějí nejrůznější druhy zástupců vodní říše a tvoří tak přírodní biotop. Tento důmyslný ekosystém se vyznačuje trvalou kvalitou vody vhodnou také ke koupání. Kromě jiného může do vaší zahrady přilákat také další obyvatele (ptáky, obojživelníky) a vytvořit tak unikátní přírodní oázu.
Tip č. 2 – Volíme rozměry jezírka
Velikost zahradního jezírka máte čistě ve své režii. Nezapomeňte však na to, že jezírko bude osazeno dekorací, což ho opticky zmenší. Obecně však platí, že by jeho součástí měly být mělké a hlubší zóny, které je od sebe možno oddělit pomocí teras nebo schůdků. Standardní hloubka jezírka činí 1,5 metru. To je dostatečná hloubka nejen pro chov celé řady menších okrasných ryb, ale také k pohodlnému plavání. Dno by měla pokrývat kvalitní podkladová geotextílie a izolační jezírková fólie. Její rozměry určíte následujícím výpočtem:
- Délka = 2x založení fólie (cca 30 cm) + 2x hloubka jezírka + 1x délka dna
- Šířka= 2x založení fólie (cca 30 cm) + 2x hloubka jezírka + 1x šířka dna
Tip č. 3 – Na větší vodní plochy pozvěte odborníky
Pokud se rozhodnete pro realizaci svépomocí, neměl by objem jezírka překročit 10 – 15 m3 vody. V opačném případě je na místě oslovit odborníky, kteří vám nejen poradí a doporučí nejvhodnější dispoziční řešení jezírka, případně vhodné materiály, vodní rostliny, či dekorační prvky, ale provedou také samotnou realizaci odpovídající zkušenostem, které během svého působení načerpali. A vy budete mít jistotu, že jezírko splňuje všechny potřebné parametry.
Tip č. 4 – Vyzdobte své nové jezírko
Ať už si nenecháte zpracovat profesionální návrh jezírka se všemi nezbytnými detaily nebo se vrhnete do jeho stavby svépomocí, jistě vás bude zajímat, co všechno můžete do jezírka pořídit a přispět tak k jeho estetické dokonalosti. Do jezírka můžete umístit celou škálu okrasných ryb (např. Koi kapr, jeseter, Ostroretka stěhovavá, Střevle potoční, Ouklej obecná, Karas obecný), ale především rostlin, které jsou nezbytnou součástí živých vodních ploch. Rostliny plní funkci filtrační a estetickou a pro zahradní jezírka a jejich okolí jsou doporučovány například Azola karolínská, Bařička přímořská, Bahnička mokřadní, Kamýšek obecný, Ibišek bahenní, Kejklířka žlutá nebo Kosatec žlutý.
Tip č. 5 – Nezapomeňte na údržbu
Nově vybudované zahradní jezírko by měla být doplněno o filtraci, která udržuje vodu celoročně čistou a nezávadnou. Vhodnou filtraci bychom měli vybírat dle objemu a po
tu ryb, které jsme do jezírka vysadili. Pokud samotná filtrace k udržení zdravotně nezávadné vody nestačí, sáhněte po speciální jezírkové (ne bazénové!) chemii, která dílo dokončí. Jedině tak získáte jistotu, že vaše nově vybudované zahradní jezírko plné života bude přinášet radost i tolik potřebné uklidnění po mnoho dlouhých let.