Zahradní jezírko a vhodné vodní květiny

Jezírko s nádhernou azurově modrou barvou a různobarevnými lekníny si můžeme vybudovat na naší zahrádce. Zpestří ji a oživí. Zhotovení není náročné ani pro naši peněženku. Vodní plochu nebudeme totiž betonovat, ale použijeme tlustší fólii z PVC.Nejdříve vyhloubíme miskovitou jámu do hloubky jednoho metru. Povrch zeminy pečlivě urovnáme a udusáme, aby se fólie nepoškodila. Okraje stěn jezírka olemujeme asi deset centimetrů pod povrchem zahrady hradbou poněkud větších oblázků a pak prohlubeň vyložíme fólií. Okraje fólie přehneme přes kamenný lem, zatížíme další vrstvou kamenů a zarovnáme zeminou.

Jako rostlinnou dekoraci zahradního jezírka můžeme použít různé vodomilné květiny. Musíme jim opatřit větší kameninový květináč o průměru čtyřicet až padesát centimetrů, který vyplníme vrstvou zeminy vhodné pro vodní rostliny. Květináč poté postavíme do středu budoucího jezírka, jež napustíme vodou.

Ještě než nastanou podzimní ranní mrazíky, vodu z jezírka vypustíme a květináče s rostlinami uložíme na místo, které je ochrání před mrazem.

Mezi nejoblíbenější vodní rostliny jistě patří lekníny. Při výběru však musíme volit druh v závislosti na velikosti jezírka, protože jednotlivé lekníny se odlišují svými rozměry. Doporučujeme vám tradiční bílý leknín Nymphaea alba, který zdomácněl i u nás. Potřebuje vodu s hloubkou padesát až dvěstědvacet centimetrů.

Pokud chceme, aby nám vodní plocha jezírka hýřila barvami, můžeme zvolit i jiné druhy leknínů. Žlutavé květy má N. comanche, ohnivě červené N. ellisiana, broskvově růžové N. formosa, zvenčí proužkované a uvnitř červené N. gloriosa.

Do našeho jezírka můžeme také vysadit Nymphoides neboli planín. Má malé plovoucí listy, které připomínají leknín. Potřebuje hloubku vody deset až sto centimetrů a vykvétá žlutě mezi červnem a srpnem. Rychle se rozrůstá a za pár let nám pokryje celou nádrž. Velice efektně na vodní hladině působí Myosatis čili vodní pomněnka. Kvete v květnu až červnu stejně modrými kvítky jako její pozemská kolegyně.

Je důležité vědět, že do zahradních jezírek s fólií, což je náš případ, nikdy nesmíme sázet rákos a vedle nádrže ani bambus. Ostré kořeny těchto rostlin by mohly fólii snadno prorazit.