Jaká světla vybrat do jednotlivých místností?

Pro obývací pokoj je nutné dostatečně variabilní osvětlení pro někdy naprosto rozdílné činnosti. Při navrhování osvětlení je důležitá představa, kam konkrétně bude daný světelný paprsek dopadat. Lampa zavěšená od stropu nad konferenčním stolkem, dohromady se stolní lampou po každé straně křesla vytvoří dohromady propojenou plochu světla.

Bodová světla ve stropě vytvoří další světelnou plochu. Pět až deset je světel většinou postačí, a pokud jsou zkombinována světla rozptýlená se světly nasměrovanými, vytvoří dokonalou světelnou harmonii.

Několik lamp rozmístěných po místnosti nám obyčejně dodá příjemné celkové osvětlení, ideální je namontování stmívače na jednu nebo dvě lampy. Hlavní funkcí světla v jídelně je osvětlení stolu, ale mělo by také co nejzajímavěji vytvořit náladu, která nás bude ke stolu přímo zvát, neli vábit. Jelikož je jídelní stůl málokdy používán skutečně jen ke stolování, je vhodné, dáli se stmívačem regulovat výkon žárovky. Umístění světelného zdroje mezi 50-60 cm nad deskou stolu zajistí, že každý u stolu vidí bez problémů na své spolustolovníky, aniž by byl přitom oslňovám světlem žárovky. Stoly nemusí být osvětleny závěsnými lampami. Při nedostatku místa můžeme na stěnu nad skládací stůl namontovat stolní lampu a po jídle můžete stůl i lampu opět sklopit na stěnu. Zvedání a snižování zavěšeného světla podle potřeby je nejlepší možností pro osvětlení stolu. Dlouhé stoly jsou obyčejně lépe osvětleny několika menšími světly než jednou velkou lampou. Samostatné vypínače pro každou lampu vám umožní dokonalou kontrolu nad osvětlením stolu.

Kuchyň bývá obyčejně nejpoužívanejší místností. Specifika kuchyňských prací vyžadují dostečné osvětlení správné světlo na správném místě práci v kuchyni totiž nejen zpříjemní a usnadní, ale mnohdy také může předejít úrazu. Jednou z cest, jak uspokojit potřebu pro celkové osvětlení je namontovat stropní lampu se stmívačem, který umožní redukovat sílu svěla podle potřeby. Zářivky namontované pod horními skříňkami kuchyňské linky dodávají rovnoměrné světlo na velkou plochu. Když k nim přidíte jednu nebo dvě halogenové lampy na stěnu, zajistíte si tím příjemné osvětlení při vypnutých zářivkách. Mají vaše kuchyňská dvířka prosklené dvěře? Jestliže ano, pak vnitřní osvětlení skříněk není jen praktickýcm doplňkem, ale vytvoří také příjemně naladěnou atmosféru.

Chceteli mít příjemnou a praktickou svoji ložnici, potřebujete možnosti, které vám dá pouze kombinace různých typů osvětlení. Neoslňující celkové osvětlení pro úklid pokoje a stlaní postelí, dobrá lampa na čtení pro chvilky před usnutím a jemnější intimní osvětlení, které vám zjemní jakýkoliv ostrý konstrast.

Pro dobré celkové osvětlení koupelny potřebujete nejméně dvě světla. I když jsou koupelnové stěny většinou obložené kachličkami, které světlo odrážejí do celé místnosti.

Kulatá lampa po každé straně zrcadla dokáže vytvořit dobré celkové osvětlení, a pokud přidáte ještě stmívač, můžete si regulovat množství světla tak, aby bylo příjemné i zrána pro vaše rozespalé oči. Zářivkové osvětlení směřuje silný světelný paprsek dolů. Ten se odráží a vrací zpět ke stropu mírnější a příjemnější světlo. Pár halogenových lamp zase přidá vaší koupelně jiskru. Jednoduchým způsobem vám umožní kreativně aranžovat osvětlení, které dodá ten správný charakter jedné z nejmenších místností vašeho domu.

Při plánování osvětlení ve své studovně, pracovně či domácí kanceláři chcete-li, si především uvědomte výhodu osvětlení třemi stupni osvětlení. Prvním je celkové osvětlení, které by v pracovně nemělo být moc ostré; ideální je stropní svítidlo s rozptýleným světlem bez odrazů. Dále budete potřebovat silnější světlo na osvícení celého pracovního prostoru a nakonec stolní lampu. Takovou, jež nasvítí celou plochu, na které pracujete.

Příjemnějším a radostnějším činí pobyt v dětském pokoji flexibilní osvětlení, pomocí kterého dokážete vytvořit prostředí podporující nejrůznější aktivity dětí. Důležité je v tomto případě stropní světlo pro celkové osvětlení pokoje a podlahy, na které si děti nejčastěji hrají. Vytvořte dětem příjemný kout pro vyprávění pohádek. S kanapem a lampičkami se stínítky, které světlo rozptýlí do celého pokoje. Dvě až tři světla na stěně s různě silnými žárovkami umožní nepřeberné množství světelných kombinací. Pro celkové osvětlení je namiřte nahoru, pokud je budete chtít používat jako lampičku na čtení, namiřte je dolů. Jedna lampička se slabou žárovkou pak bude ideálním nočním osvětlením. Girlandy vánočních žároviček naaranžované na stropě dětského pokoje ho vždycky ozvláštní. Přidáte-li doprostřed nízkowattové žárovky, můžete svému dítěti vytvořit na stropě jeho vlastní noční oblohu. Stůl nebo jiná pracovní plocha potřebují dobré koncentrované světlo. Osvětlení stěny za stolní deskou, nebo vedle ní, vytvoří pozvolnější přechod mezi světlem a stínem, který bude šetrnější pro citlivé dětské oči.

!Buďte opatrní při výběru světla do dětského pokoje. A jsou-li vaše děti ještě malé myslete na jejich bezpečnost a volné elektrické šňůry připevněte napevno ke stěně.

Světlo v hale či v chodbě říká: „Vítejte“. Zvláště bodová světla vítají návštěvníky přátelskou atmosférou. Množství slabě svítících žárovek na pojízdné liště dá vaší hale velmi zajímavé osvětlení. Světla s textilními stínítky po obou stranách zrcadla halu osvětlí mírným teplým světlem.