Jak ušetřit za elektřinu?

Světlo první žárovky spatřil svět v roce 1882. Její uhlíkové vlákno vydrželo svítit přibližně 600 hodin a spotřebovalo přitom 765 wattů elektrické energie. Kompaktní zářivka, kterou lze použít v libovolném svítidle místo žárovky, spotřebuje při stejném světelném výkonu 20 wattů. Její životnost je deset tisíc hodin, tedy v průměru deset let.Přestože se v domácnosti na celkové výši účtu za elektřinu spotřeba svítidel podílí nejméně, lze při jejich hospodárném provozu ušetřit překvapivě vysoké částky.

Úspory obvykle přináší už správný výběr a rozmístění osvětlovacích těles. Účelné využívání svítidel šetří nejen kapsu obyvatel, ale podílí se i na jejich psychické pohodě a celkové atmosféře bytu. Svou lampu má mít stůl, k němuž denně usedá celá rodina ke společné večeři, samostatné osvětlení vyžaduje také například lenoška nebo křeslo, které jsou útočištěm vášnivých čtenářů.Nejvýznamnější možnosti úspor však nabízí používání moderních zdrojů světla, kterými lze nahradit tradiční žárovky.

Ušetří i v garsonce

Kompaktní zářivky se staly hitem v roce 1995. Díky závitové patici, ve které je zabudován miniaturní elektronický předřadník, mohou bez úprav svítit v běžných svítidlech.

Vyšší pořizovací cenu, která se pohybuje kolem 100 korun, vyváží jejich pozoruhodné vlastnosti a úsporný provoz. Kompaktní zářivky totiž spotřebují o 80 procent méně elektřiny než klasické žárovky stejného světelného výkonu a v průměru svítí deset let. Stowattovou žárovku tak nahradí zářivka, jejíž příkon je pouhých 20 wattů.

Při současných cenách elektřiny může například obyvatel garsoniéry jednorázovou výměnou všech žárovek uspořit téměř osm tisíc korun. Majitel bytu 3+1 ušetří až patnáct tisíc, rodina obývající šestipokojový dům může počítat až s dvojnásobnou částkou. Výdaje na pořízení kompaktních zářivek přitom úspory zaplatí za necelé tři roky.

Kompaktní zářivky pro běžná žárovková svítidla jsou k dostání v několika různých provedeních. Zájemci si mohou například z řady Dulux firmy Osram vybrat kromě běžných tvarů také zářivky s reflektorovou baňkou pro směrované světlo. V nabídce ovšem nechybějí ani velké dekorativní modely nebo typy vhodné do stahovacích lamp. Zkrátka nepřijdou ani majitelé malých lampiček se závitem E 14, jejichž žárovkám se obvykle říká „miňonky“.

Používáním svítidel s běžnou závitovou objímkou však možnosti úsporných zářivek zdaleka nekončí. Zákazníci si nyní mohou vybrat také z pestrého sortimentu osvětlovacích těles se zabudovaným předřadníkem, která používají trubicové zářivky. Moderní technologie umožnila jejich postupnou miniaturizaci, díky níž je lze snadno umístit přímo do nábytku.

Značnou pozornost v letošní nabídce vyvolaly zářivkové trubice, jejichž průměr je pouhých16 milimetrů, ale také svítidla Lumistick, která lze díky mimořádně lehké konstrukci připevnit například na sklo pouhým přilepením.Svítidla vhodná k osvětlování kuchyňských linek, ale třeba i regálů a knihoven nabízí Osram zhruba za 1300 korun, lampa na psací stůl s úspornou zářivkou stojí od jednoho do pěti tisíc.

Zářivky neřekly poslední slovo

Zatímco ještě v loňském roce se zájemci o kompaktní zářivky museli smířit s jediným barevným podáním, letos si mohou vybrat ze dvou odstínů. Světlo tak může mít buď ladění podobné teplému svitu klasických žárovek, nebo barvu zcela shodnou s denním světlem. Ještě více možností nabízejí trubicové zářivky – jejich majitelé se totiž mohou rozhodnout pro některý ze sedmi barevných odstínů.

Podle odborníků však konstruktéři kompaktních zářivek ještě zdaleka neřekli poslední slovo. „Osram nyní přichází se zcela novým typem zářivek, jejichž světelný tok po celou dobu životnosti neklesá pod 95 procent. Tyto zářivky vydrží svítit v průměru až 14 tisíc hodin a jejich majitelé tak mohou počítat s ještě většími úsporami.Na pultech prodejen se v současnosti objevují také kompaktní zářivky, v jejichž patici je zabudován světelný senzor. Ten je nastaven tak, aby se při soumraku světlo samo rozsvítilo. Pohodlí ovšem něco stojí – zájemci o „chytrou“ zářivku se musí smířit s cenou o 200 korun vyšší.

 

Úspory při výměně žárovek za kompaktní zářivky stejného světelného výkonu

Žárovka (W) Zářivka (W) Úspora (Kč)

25 5 380

40 7 627

60 11 931

75 15 1140

100 20 1520

120 23 1843

 

Celkovou úsporu ve vašem bytě si můžete spočítat snadno…

Žárovka (W) Zářivka (W) Počet – Úspora (Kč) Celkem (Kč)

25 5 X 380

40 7 X 627

60 11 X 931

75 15 X 1140

100 20 X 1520

120 23 X 1843

Celkem lze ušetřit ? 😀

Projděte se po bytě a zaznamenejte si počet a příkon všech žárovek. Pokud je v tabulce vynásobíte odpovídajícími úsporami, celkový součet vás možná překvapí.

Kromě baněk obvyklých tvarů se vyrábí také bodové zářivky, kterou lze našroubovat do speciálního svítidla a trubicové zářivky ve stolních lampách dokonale osvětlují pracovní plochu klidným a příjemným světlem.

Jedna odpověď na “Jak ušetřit za elektřinu?”

Komentáře jsou uzavřeny.