Úsporné žárovky (či přesněji zářivky) se stávají velkým hitem v našich domácnostech. Je to dané jak důvody ekonomickými, tak i ekologickými a také v neposlední řadě i příkazy shora, které například již dnes elimminují z prodeje žárovky 100 W. A tento trend asi bude pokračovat. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody úsporných žárovek ?
Nejdůležitější výhodou je úspora energie a tím také ekologický přínos v podobě menších emisí CO2, ale nejenom, nižší spotřeba energie také znamená menší využívání neobnovitelných zdrojů. A samozřejmě úspora energie znamená při vysokých cenách elektřiny i finanční plus pro průměrnou domácnost (spotřeba energie na osvětlení při normálních žárovkách většinou se pohybuje kolem 20 procent z celkového objemu spotřebované energie v domácnostech a toto lze zredukovat na 1/4 až 1/5, každý se může podívat na svůj účet za elektřinu a posoudit kolik tak přímo měsíčně může ušetřit). Další významnou výhodou je vyšší trvanlivost, která může dosáhnout až desetinásobku normální žárovky. A na konec úsporné žárovky se dají téměř z 90 procent recyklovat.
Hlavní nevýhodou úsporných žárovek je obsah rtuti. Rtuť je vysoce toxická látka, a proto v případě rozbité úsporné žárovky je nutno místnost pořádně vyvětrat a případné střepy pokud možno posbírat v rukavicích a místo poté otřít navlhčenými jednorázovými papírovými utěrkami. Zbytky žárovky spolu s papírovými utěrkami zabalíme do samostatného pytlíku a nevyhazujeme do odpadkového koše, ale odneseme buď do sběrného dvora nebo do prodejny, která použité úsporné žárovky zdarma odebírá. Totéž učiníme, s už nefunkční žárovkou, která se nerozbila. Další významnější vadou, která je paradoxně i výhodou je problém trvanlivosti. Velká část úsporných žárovek nemá ráda časté rozsvěcení, které jí výrazně zkrátí životnost a ekonomický přínos pro domácnost se může díky tomu rovnat nule, proto do místností kde často rozsvěcíme a zhasínáme spíše dáme přednost normálním žárovkám. K drobným vadám patří i mírně netradiční tvary, které se ne každému musí líbit, ale to je již záležitost trhu, který nabízí žárovky v mnoha podobách. Stejným relativním problémem je i druh světla, protože je to spíše záležitost osobního vkusu a zase na trhu je více výrobců, takže úsporné žárovky mají více druhů světla. Obecně platí, že jako ve většině případů se ani zde nevyplatí příliš šetřit, protože nejlevnější výrobky mají také nejvíce vad.
Zkusil jsem různé kompaktní zářivky a zjistil jsem, že žádná z nich nemá životnost delší, než žárovka. Není bez zajímavosti, že ke stejnému závěru došli jak moji příbuzní, tak i můj zaměstnavatel – průměrná životnost zářivky je rok a půl, zatímco některé žárovky svítí již pět let.
Musím řici, že má zkušenost je úplně opačná. Ale ono také to dost vychází z toho jaké úsporky kdo koupí a jak je používá.
Rozveld bych poznámku, že se nevyplatí příliš šetřit. Na úsporky za 40Kč úplně zapomeňte, pokud nemáte úchylnou zálibu v zelenomodrohnusném světle vytvářející ostré stíny jako mívalo pouliční osvětlení. Pokud k tomu nemáte zvláštní důvod nekupujte nic na čem není nápis WARM WHITE- teple bílá, zářivky s tzv studeně bílým světlem jsou vhodnější pro některé zvláštní účely, a někdo jim může dávat přednost, typy bez označení druhu světla resp. teploty svítí nejčastěji jako výše zmíněné-výhodné nákupy namodrale nebo mdle načervenale. …. Omlouvám se za zmínění značky, ale býval jsem nejzatvrzelejší odpůrce úsporek(ať si to bláznivý ekologové kupujou sami když se nám snaží namluvit, že rozdíl ve světle (tehdejších) úsporných a edisonových žárovek je minimální), než mi někdo doporučil Osramky jako téměř ,,homosexuálně teplé“-rozdíl proti žárovce je skutečně nepatrný, dnes už doufám i ostatní velcí výrobci pokročili.
Většina usporek nemá ráda časté zapínání s tím souvisí i pomalejší náběh na plnou intenzitu osvětlení, trvá jim to až několik minut, do sklepa nebo na záchod raději žárovku.
Pozor úsporky mají v porovnání s žárovkou větší rozměry, před nákupem si přeměřte aby vám pak při našroubování do lustru nebo lampičky nevyčuhovaly přes stínidlo a nesvítily do očí nabo aby se vám vešly pod sklo( mě pomohl u stropnice fígl posunout sklo 45stupňů- aby úsporka byla v úhlopříčce čtvercového skleněného krytu).
Poslední rada úsporky nekupujte do zásoby, z přibližně 10ti které jsem už pořídil si jedna ani neblikla a kde už je paragon.
P.S.výrobcům v údajích kolika wattovou žárovku úsporná žárovka nahradí moc nevěřte, když 75W žárovku nahradíte 21-25W úsporkou bude to tak akorát možná o trošku lepší světlo, i když na vás z krabičky vedle piktogramu žárovky září hodnota 100 pesp.120W. Takže bych snížení spotřeby viděl tak na 1/3, ne na 1/4 nebo dokonce1/5, i tak je to nezanedbatelná úspora.
Vzhledem k tomu, že naše domácnost má pouze přívod vody a elektřiny, pak myslím, že rušení 100W žárovek škoda. Mám v zimě vytápět kotlem nebo žárovkami? Raději si pořádně posvítím. V létě se naopak svítí velmi málo.