Návod na stavbu udírny

Při rádoby kvalitě dnešních uzených výrobků jistě mnoho lidí napadne, že by bylo lepší si nějaké maso či klobásku vyudit vlastními silami. A není to nic složitého ani časově náročného, stačí jen mít dostatek prostoru na zahradě a rychlou, jednoduchou udírnu si můžeme postavit sami. Tento návod při průměrné šikovnosti umožní postavit udírnu přibližně za dvě tři hodinky, takže může být využit například již v pátek po práci a již stejný den večer a poté celý víkend můžeme na zahradě radostně udit.

Budeme potřebovat kovový barel nebo něco podobného, rouru a koleno o průměru 150 milimetrů, cihly, kus plechu, ocelové pruty a háky na zavěšení budoucí uzeninky, větší kus látky a chuť do práce. Stavbu udírny začneme výběrem správného místa, pokud možno mezi topeništěm a komínem (barelem) by mělo být mírné převýšení, pro lepší tah a vzdálenost kolem tří metrů. V barelu vyřízneme dole uprostřed otvor o průměru kolena. V místě topeniště vykopeme dolík o rozměrech 60 x 60 x 60 centimetrů a z něho vyvedeme příkop široký a hluboký 20 centimetrů kam poté položíme rouru, jeden její konec bude končit v topeništi, druhý kolenem spojíme s barelem. Stěny topeniště udírny zpevníme cihlami a celé je přikryjeme plechem. Rouru a topeniště přisypeme hlínou a nyní největší největší překvapení, stavba udírny je hotova. Při uzení jen na barel položíme ocelové pruty, na ně zavěsíme háky s uzeninou a barel ovážeme z vrchu kusem látky.

Pokud nemáme větší barel, tak najdeme, jak už jsem na začátku návodu zmínil, něco podobného, může to být i třeba železná krabice a nebo pokud udíme menší věci, funkci dobře splní například staré vědro. Když se nudíte a máte více času, tak nemusíte kupovat medvídka mývala, ale prostě topeniště vyzdíte a komín si postavíte také z cihel. Princip fungování každé udírny je stejný, jediné co hraje roli je délka roury přivádějící kouř do komínu, pro klasické studené uzení, které se například výtečně hodí pro ryby by přívod měl být delší než pět metrů.  

3 odpovědi na “Návod na stavbu udírny”

  1. Něco podobného jsem dělal už dávno, ale ne na zahradě ale u vody kdy se nám podařilo nalovit spoustu ryb a nějak jsme dostali chuť na uzený. V jednoduchosti je krása, udírna byla dost rychle hotová a druhej den byla super snídaně 🙂

  2. Ahoj nemá prosím někdo plánek na menší obyč udírnu.Prosím pošlete na meil.Děkuji

Komentáře jsou uzavřeny.