Pečení chleba doma v troubě

Kvalita obyčejného chleba se neustále zhoršuje (což je obzvlášť poznat druhý a třetí den po nákupu, kdy se koupený chléb stává nepříliš poživatelným) a ty ještě dobré  zase neustále zdražují. Na to je dobrým lékem vlastní domácí pečení chleba, i když je to věc mírně náročnější, zvláště když je člověk odkázán na pečení v troubě a ne v kuchařské peci.


Výsledek pečení chleba doma v troubě - verze úzká Základem dobrého domácího chlebíku je kvásek. Ten lze si poměrně snadno vyrobit a jednou vyrobený úplně jednoduše udržovat. Pokud se ale na pečení chcete vrhnout ihned, tak to už není tak jednoduché. Asi nejdostupnější je kvásek sušený, který později stejně musíte na chvíli nechat ožít s teplou vodou a žitou moukou – prodávají ho různé obchody s bio či zdravou výživou. Mnohem náročnější je shánění čerstvého  kvásku, většinou se objevuje pouze na různých trzích jako surovina na domácí kyselo i když v menších regionálních pekárnách občas bývá k dostání, je nutno se prostě poptat po okolí. Práci vám velmi může ulehčit domácí pekárna, která základní hnětení zvládne za vás, případně místo domácí pekárny lze použít různé hnětací roboty. Dalším užitečným nářadím může být ošatka, ale lze si poradit i bez ní. Co si ale doma asi nevystavíte bude pekařská pec, proto celé pečení bude probíhat v troubě (můžete využít i domácí pekárny a její programy, ale kdo se naučí péci v troubě, tak se k pekárně pro klasický chléb již nevrací a využívá ji jen jako hnětač).

Nejdříve si do mísy (nebo domácí pekárny) dáme žitný kvásek, dvoj až trojnásobné množství pšeničné mouky (výborná je chlebová, ale z cenových důvodů je možné použít i obyčejnou hladkou), trochu vody – asi jako kvásku, kmín a sůl – můžete si pořídit i speciální chlebové koření, které obsahuje kromě kmínu ještě koriandr a fenykl, ale toho dejte jen na špičku nože a stejně doplňte ještě navíc kmín (tyto poměry jsou lepší než uvedení přesného množství, vše záleží totiž na kvalitě a množství vašeho kvásku – řekněme na půlkilový bochník použijete sto padesát gramů žitného kvásku plus tři až čtyři sta gramů mouky). Vypracujete, nebo pekárnou či hnětačem necháte vypracovat, těsto. V této fázi případně přisypáváte ještě mouku, aby vám vznikla relativně hladká a málo lepivá koule. Tu necháte hodinu až půl druhé kynout, poté těsto ještě jednou zpracujete na pomoučeném válu – a to se týká i uživatelů domácích pekáren. Nyní si nachystáte ošatku vysypanou moukou a do ní vložíte těsto na domácí chleba. Pokud ji nemáte, tak je to trošku problém, ale dá se doma hledat různé  náhrady. První jsou různé teflonové dortové formy, jejichž dno pomoučíte, na ně vyklopíte těsto a to také jemně posypete, dalším jsou různé pekáče – vysypat moukou také, kde těsto přiložíte k jedné stěně a v průběhu kynutí poté rozlézající stranu jemně upravujete aby byl bochník rovnoměrný. Dále lze využít různé teflonové nádoby, které by měly mít průměr vašeho bochníku – všude je důležitá mouka, jinak po vykynutí těsto nemusíte dostat ven. A poslední, velmi jednoduchá je z těsta vytvořit válec, který opřete bokem o stěnu pomoučeného válu, přikryjete utěrkou a necháte kynout – výsledek je spíše silnější veka než klasický šišatý či kulatý bochník chleba, ale povede se vždy (příklad výsledku  viz ilustrační foto výše).  Chleba necháte kynout a potrvá to klidně i tři až čtyři hodiny, jeho růst musí být jasně viditelný na první pohled. Pokud začnete pečení v troubě příliš rychle, váš chléb bude takový hodně hutný až sražený. Troubu si rozpálíte na dvě stě padesát stupňů spolu s plechem či nějakou litinovou deskou – potřebujete, aby se vám rozehřálo i místo, na které váš budoucí bochník položíte. A nyní se počítá rychlost, rozpálenou troubu otevřete, vykynuté těsto na ní překlopíte a ještě pokud možno ho potřete či pokropíte vodou, zasunete do trouby a pečete, přibližně po deseti minutách stáhnete teplotu o třicet stupňů a po dalších patnácti minutách pečení v troubě můžete ji nastavit na stupňů dvě stě. Chléb by měl být upečen přibližně za třicet až čtyřicet minut – poznáte to podle krásné kůrky. Upečený chleba okamžitě nekrájíme. Je nutné ho odložit alespoň na půl hodiny na nějakou mřížku, aby nám trochu vychladl a ze spoda se nezapařil. Pro udržení vysoké kvality domácího chleba je dobré ho přechovávat zabalený v utěrce.

3 odpovědi na “Pečení chleba doma v troubě”

  1. Díky, naprosto skvělý výsledek a chlebíček opravdu lepší než kupovaný – přidal jsem do něj ještě slunečnicová semínka.

  2. Největší problém jsem měl vždy s kvásky, ty kupované se mi začaly strašně rychle kazit a acetonovatět. Donutilo mě to k výrobě od začátku svého vlastního, ale práce se vyplatila. Nekazí se a chleba vychází jedna báseň. Jen na to kyselo jsem nějak neměl zatím odvahu 🙂

  3. Rád bych podiskutoval nad: youtube.com/watch?v=14y-ezMRMLY Jedná se o pečení chleba s maximální jednoduchostí a s velkým výsledkem.
    Hezký den -PS-

Komentáře jsou uzavřeny.