Léto znamená příchod krásných a voňavých rajčat. A to nejen takových těch nedomrlých plodů ze skleníku, ale opravdu nádherných masitých kousků, které vytáhlo sluníčko a voda. Sezóna znamená také výrazně větší finanční dostupnost kvalitní zeleniny, kterou je možno poté zpracovat i na „horší časy,“ takové kdy supermarket bude nabízet krásná oranžová rajčata vypěstovaná na vodě a hnojivu pod zářivkou. Jednou z klasických metod konzervace potravin je i sušení, a sušená rajčata jsou téměř neodmyslitelnou součástí mnoha pokrmů např. italské kuchyně.
Sušení rajčat doma není nic obtížného. Je to jen dosti dlouhodobý proces. Ti co mají sušičku, suší kraceji, ale přeci jen sušička stále nepatří mezi klasickou výbavu našich domácností. Následující návod je pro majitele nejčastější výbavy našich domácností, neboli pro ty kteří mají elektrickou troubu (ideálně s možností nastavení teploty, což je ale dnes většina). Na jeden klasický plech většinou stačí něco kolem půl druhého kila rajčat, ale dost záleží na jejich velikosti, těch menších se tam vejde o něco více. Rajčata po přinesení domů opláchneme a rozkrojíme podélně na polovic (přeřízneme stopu po stopce). Poté jemně prstem vydloubneme měkkou dužinu i se semínky z obou půlek – tuhý kus který nám to někdy znemožňuje lehce protrhneme mezi prsty.
Vydloubané polovičky rajčat bez semínek rozložíme na plech. Je možné je dát těsně vedle sebe, neboť díky sušení se začnou scvrkávat. Každou půlku jemně posolíme a vložíme do trouby. No a nyní začíná samotné sušení, které vyžaduje už jen trpělivost. Teplotu trouby bychom měli nastavit na osmdesát až devadesát stupňů a co je důležité, musíme nechat pootevřená dvířka. Není nutné nijak výrazně, stačí dát mezi ně například vidličku, jen aby se dvířka nedovřely. Důvod je jasný, při sušení rajčat je nutno z nich přeci dostat vodu, a té mají požehnaně. Pokud vám bude v troubě kroužit, tam a zpátky, tak se zeleninka sušit prostě nebude. Obecně je dobré zapnout při sušení cirkulaci vzduchu. A nyní už jen prostě necháme troubu běžet. Čas potřebný na celý proces závisí hodně od velikosti rajčat. Je logické, že velká a hodně masitá se budou sušit výrazně déle než ta drobná. Ale stejně počítejte s minimem tak kolem čtyř až pěti hodin, čas může být i dvojnásobný. Vůbec nijak rajčátkům neuškodí, pokud si práci rozložíte i na několik dní. A pokud máte hodně sluníčka za oknem, tak si je jen podsušte pár hodin v troubě a zbylou práce nechte na přírodě – hlídejte před bouřkami, je lepší neriskovat a při odchodu z domova rajčata dát zpět pod střechu. Šance, že byste celý proces mohli dělat v našich podmínkách venku jsou bohužel minimální. Již usušená rajčata je možno ještě později zalít horkým, ale ne vařícím, olejem do sklenic s bylinkami, papričkou a česnekem, tím zaručíme opravdu dlouhou trvanlivost – recept jak na to, např. zde http://www.kucharka-recepty.com/susena-rajcata-v-oleji-3523.