Jak užívat jed na krysy, potkany a jiné hlodavce

Hlodavci a obzvlášť krysy (v našich podmínkách přesněji potkani) občas páchají takové škody, že je nutno sáhnout po metodách nejradikálnějších. Kromě pozvání odborníka samozřejmě mezi takové patří i nastražování různých jedů. Jak při tom postupovat ?

Zvláště uvnitř a v okolí různých stavení je třeba klást jed na krysy do nějaké k tomu určené nádoby a ne jen tak ho rozsypávat po zemi. Velikost této nádoby je více méně jedno, záleží od vašich možností. Ideální je připravit jakýsi „krmelec“, který bude výrazně vyšší, dokonce je dobré, pokud je z horní části uzavřený a vede do něj otvor, kterým projde jen nežádoucí hlodavec a ne například kočka nebo pes. Nádobu s nastraženým jedem je dobré zatížit a také označit jasným nápisem informujícím, co se zde nachází. Roli takovéhoto krmelce může splnit docela dobře i nějaká roura a nebo domeček postavený z cihel. Objekt neplníme jedem hned od začátku. Měli bychom ho nechat prázdný přibližně týden a poté je dobré tam další týden umisťovat normální krmivo, podle druhu škůdce. A když si krysy či hlodavci tam navyknou chodit, prostě jídlo doplníme jedem. Používání různých krmelců výrazně minimalizuje riziko ztrát domácího zvířectva.

Na zahradách bychom jed měli umístit v nějaké krysí díře. Případně vykopeme dolík hluboký přibližně dvacet centimetrů, umístíme do něj nástrahu a přikryjeme ho cihlou nebo slámou. Pokud je výskyt škůdců opravdu extrémní, rozdělíme si zahradu na přibližně osmimetrové čtverce a v každém z nich nachystáme jed. Místo dolíků se v takovémto případě využívá spíše různé menší brázdy. Při samotném nastražování jedu pamatujme, že v tomto případě méně nikdy není více. Rozhodně dávejme spíše větší dávku, než je doporučena, protože naším cílem není přiotrávený škůdce. Místa s nástrahou pravidelně kontrolujeme a podle potřeby jed doplňujeme – pokud je plocha s nástrahami příliš velká, nemusíme to dělat denně, stačí kontrola druhý, pátý a desátý den od nastražení.  S nástrahou nikdy nepracujeme holou rukou. Jed přechováváme v dobře uzamykatelné a naprosto jasně označené nádobě. Na místa s nástrahami umístíme výrazné a srozumitelné nápisy – potkani číst neumí, takže jim to rozhodně vadit nebude. Když se rozhodneme trávení ukončit, veškerý nesnědený jed pečlivě posbíráme a zlikvidujeme. Otrávené krysy a jiné hlodavce také sbíráme a likvidujeme.