Indukční sporák, výhody a nevýhody

Na první pohled se indukční sporák neliší příliš od klasického sklokeramického. Ale to co není vidět na první pohled je zde to nejdůležitější, indukční sporáky jsou výrazně úspornější než jejich sklokeramičtí příbuzní a to při neustále rostoucích cenách elektrické energie může být důvod pro jejich pořízení. A o tom jaké jsou všechny výhody a jaké také nevýhody tohoto kuchyňského spotřebiče níže.

1. časová úspora. Dokonce i v porovnání s plynovými sporáky má ten indukční přibližně o třicet procent (některé i více) kratší dobu vaření. Rozhodně je to velký plus pro toho, kdo neustále někam spěchá.
2. ona v úvodu zmíněná úspora elektrické energie. V porovnání se sklokeramickými zde dochází přibližně ke čtvrtinové úspoře elektřiny. Nevytváří se klasické teplo na předem určené ploše, ale dochází k působení přímo na hrnec položený na vařiči a ohřev pomocí elektromagnetické indukce.
3. jsou výrazně bezpečnější protože se nenahřívají, takže se přímo o ně nemůžete nijak spálit. Také začínají fungovat, až když položíte na ně nádobí se správným dnem, takže je náhodou nezapnete. Pak také mají různé bezpečnostní prvky a pojistky, ale ty najdete i u jiných typů, v tom převaha neí.
Další výhody jsou diskutabilní, protože najdete určitě i sklokeramické desky, které by byly moderní, jednoduše vyčistitelné a nebo se spoustou různých časovačů a jiných vypínačů.

A nyní k nevýhodám
1. indukční sporáky vyžadují použití speciálního nádobí. Takže kromě pořízení sporáku je ještě nutno se nachystat na větší výdaje při obměně kuchyňského náčiní.
2. náklady jsou vůbec důležitá otázka při nákupu sporáku. Je nutno si dobře promyslet, jestli nákup výrazně dražší indukční varné desky spolu s dokoupením nového nádobí nebude přeci jen ve finále dražší než úspora elektrické energie za x let, co ho plánujete používat či co předpokládáte bezporuchový provoz.
3. je nutno dbát na povrch vašeho sporáku, veškeré škrábance či jiná fyzická poškození výrazně snižují jeho životnost. Je dobré používat jen nářadí a prostředky k čištění takovýchto spotřebičů určené.
4. pozor na kreditní karty a jiné předměty citlivé na elektromagnetické vlny. A zvláště pozor pokud je v domácnosti osoba s kardiostimulátorem. Jakákoliv neopatrnější manipulace poblíž desky je přeci jen riskantní.
A u obecné přístupu, co je do kuchyně nejlepší, asi je dobré se podívat na libovolný pořad, kde vaří zkušení kuchaři ve svých pracovištích (ne ve speciálně připraveném studiu či na nějaké reklamní akci).