Čištění zašlých příborů

I sebedražší příbory po čase zašednou a udělá se na nich nevkusný matný povlak. Naštěstí většině příborů můžete snadno vrátit původní lesk, stačí znát ty správné triky a postupy.


Nerezové příbory

Ačkoliv kvalitní nerezový příbor by měl být poměrně odolný vůči zubu času, často na něm ulpí skvrny od kávy nebo čaje, občas se také stane, že nasaje nepříjemné pachy. Postupů jak příborům vrátit původní lesk je mnoho, od babských rad, až po profesionální postupy.

  • Voda od brambor: Příbory vložte do vody, ve které jste předtím vařili brambory. Po 10 minutách je vyndejte a vyleštěte hadříkem. Škrob vyčistí matný povrch a vrátí příborům lesk.
  • Soda: Do hrnce s příbory nalijeme vodu, přidáme trochu jedlé sody a pár proužků alobalu. Krátce povaříme na mírném ohni a příbory vytřeme do sucha. Tato metoda je ideální na čištění kávových lžiček. Pozor, soda se chová poměrně agresivně, takže s ní raději nečistěte starožitnější kousky.
  • Čisticí prostředek: Většina výrobců dražších příborů vyrábí svůj vlastní čistič určený přímo k těmto účelům. Pořizovací cena není vysoká a výsledek stojí za to. Navíc máte jistotu, že je prostředek k příborům šetrný.

Jestliže chcete, aby se příbory držely v co nejlepší „kondici“, věnujte jim péči průběžně. Kompletní očistu provádějte zhruba jednou za půl roku. Také nenechávejte příbory dlouho ležet v napuštěném dřezu. Pokud myjete nádobí v myčce, vyndejte je a ukliďte co nejdříve, vlhko jim nesvědčí.

Stříbrné a postříbřené příbory

K vidličkám a nožům ze stříbra přistupujte šetrněji. Tendence k oxidaci se nikdy nezbavíte úplně, ale vhodnou péčí je můžete udržet jako nové po mnoho generací. Pokud si troufáte, lze použít výše zmíněný postup s jedlou sodou.

Mnoho lidí také nedá dopustit na čištění příborů pomocí zubní pasty. Pastu lehce naneste na hadřík a rozetřete po celé ploše příboru. Kartáčkem jemně „obrousíte“ plak na povrchu. Tato metoda ovšem nezaručí nikterak zářivý lesk.

Speciální čisticí prostředky na stříbro jsou v tomto případě sázkou na jistotu. Mezi osvědčené značky patří třeba čistič na stříbro od firmy WMF, který nejen odstraňuje skvrny, ale i chrání příbory před korozí. Za dobrou cenu ho seženete například na eshopu kulina.cz.