Většina nových kuchyní udrží svůj krásný vzhled jen rok či dva. Po uplynutí této doby začínají velmi často vizuálně stárnout a to jen z toho důvodu, že o ně nedostatečně pečujeme. Přitom základní údržba není nic moc náročného, dá se jí provádět průběžně a nezabírá příliš mnoho času.
Kuchyňské skříňky, podobně jako jakýkoliv jiný nábytek je prostě nutno jednou za čas umýt, zbavit prachu apod. S první péčí bychom měli začít okamžitě po jejich montáži. Je dost pravděpodobné, že na nich mohou být zbytky pilin, poznámky tužkou či fixou atd. Při obecném mytí a čištění se držme spíše teplé vody s nějakým tekutým prostředkem na mytí nádobí. Pokud musíme umýt nějaké špatně odstranitelné skvrny, můžeme případně sáhnout i po nějakém abrazivním tekutém prostředku (jako je např. Cif), ale musíme při mytí postupovat velmi opatrně. Pokud to jen jde, tekutým pískům se vyhýbáme při ošetřování čelních panelů a všech materiálů, ze kterých poté nebudete moci odstranit libovolnou rýhu (včetně nerezových prvků, jako jsou například často úchyty). Více ušpiněné laminátové prvky je možno očistit acetonem, pozor ale na PVC, které aceton může nenávratně poškodit.
Nejvíce si asi budeme muset hlídat různé mastné skvrny či obecně mastný nános na kuchyňském nábytku. Zvláště se to týká kuchyní, které využívají plynové sporáky – ale nejenom, tuk v páře je nedílnou součástí každého vaření, tudíž ho není možno nikdy úplně vyeliminovat. Zmenšit jeho výskyt a tudíž i následné čištění je možné důsledným využíváním pokliček, digestoře a v případě plynových sporáků také vařením na menším plameni.
Vaším nepřítelem je i voda. Je důležité pravidelně odstraňovat její nadměrné množství, stejně jako sraženou páru. Při mytí používáme suché či jemně navlhčené hadříky (nebo využijeme různé čistící prostředky), rozhodně voda z nich nesmí kapat. Týká se to lakovaných povrchů a obzvlášť všech laminátových prvků. Těm sice životodárná tekutina neškodí přímo, ale postupně se může dostat do různých škvír a spár, způsobit bobtnání a tím nenávratně poškodí nábytek. Toto je problém, který vzniká několik let, není možné ho pozorovat ze dne na den, proto se lidé začínají starat o redukci vlhkosti v kuchyni, až když je de facto pozdě. Základ je vždy vše mokré vysušit a pravidelně při vaření větrat. Věšení mokrých utěrek a různých hadříků na mytí nádobí na nábytek je také hloupost, která ho poškozuje.
A na konec ještě krátký seznam užitečných rad. Vroucí pára z varné konvice by neměla stoupat přímo na vaše skříňky, ne vždy je možné umístit konvici pod digestoř, ale aspoň ji posuňme do prostoru. Na linku nepokládáme horké hrnce a rozpálené pánve či pekáče. Kamenné pracovní plochy linky chráníme před octem. Pokud možno se vyhýbáme krájení na lince a jakémukoliv mechanickému poškození pracovní plochy. Veškerou špínu a vlhkost odstraňujeme ihned když vznikne nebo nejpozději ve chvíli, kdy ji zaregistrujeme. Skříňky, ve kterých máme těžší předměty, vyložíme papírem a nebo nějakými podložkami, abychom omezili vznik různých poškození.