Nepříjemný zápach ve skříni

Problémy s nepříjemným zápachem ve skříni se převážně zesilují v druhé polovině a na konci zimy, i když mohou se objevit i v jiných ročních obdobích, zvláště pokud máme nábytek už trochu staršího data a nebo z druhé ruky. Proto je užitečné znát různé postupy, jak onu nemilou vůni odstranit a nebo alespoň omezit.

1. obecně se dá říci, že každé oblečení, které delší dobu visí ve skříni získá jistou specifickou vůni. A to i když tam dáváme jen čisté a vyprané věci. Proto je obecně nejrozumnější co nějaký čas skříň vyprázdnit a všechno pořádně vyvětrat na čerstvém vzduchu. Nepoužívané oblečení je užitečné přibližně jednou za dva roky vyprat.

2. mnoho lidí skříně používá i jako jisté skladiště mnoha různých nepříliš potřebných předmětů, o které nechceme zakopávat a přitom si myslíme, že budou mít ještě v blízké budoucnosti nějaké využití. Ty mohou být dlouhodobě také zdrojem nemilého zápachu. Velmi problematické z hlediska vůně bývá skladování bot a oblečení ve stejné skříni.

3. jestliže máme ve skříni i čisté i špinavé (či možná přesněji nošené) věci, tak se nepříjemná vůně objeví velmi rychle a způsobí ji kombinace pracích přípravků, prachu, potu a také různých „bonusů“ z procházek či vlhkosti. Dělá to většina lidí, zvláště pokud se jedná o různé bundy, kabáty či sváteční oblečení. Nošené oblečení bychom měli před vložením do skříně na několik hodin vyvětrat a nechat pořádně vyschnout.

4. při pravidelném vyprazdňování skříní bychom je také měli pořádně umýt. Klasickou babskou radou je voda s octem (lžíce na litr). Bohužel skříň je pak nutno hodně dlouho větrat, proto je dnes rozumnější používat spíše moderní čistící přípravky.

5. dobré je také skříň navonět něčím příjemným, co prodlouží období mezi pravidelným větráním a mytím skříně. Naše prabáby většinou vkládaly mezi oblečení různá voňavá mýdla, sušené bylinky v plátěných sáčcích (například levanduli nebo rozmarýn či směsi) nebo misky s mírně nadrceným hřebíčkem. Jsou velmi účinné i když dnes někdo preferuje speciální přípravky kupované v drogeriích.

6. plesnivý navlhlý zápach pomůže odstranit vložení hrnku s vroucím mlékem, který necháme v zavřené skříni vychladnout, skříň pak vyvětráme, umyjeme a necháme vyschnout.

7. jestliže naše skříň zapáchá po naftalínu (je to obvyklé u staršího nábytku) a naše domácnost žádné problémy s moly nemá, je dobré tuto ostrou vůni také odstranit. Zase ji musíme vyprázdnit, pak smícháme citronovou šťávu s lihem nebo octem a touto tekutinou skříň pořádně umyjeme. Necháme vyvětrat a vložíme do ni nádobu, kde máme stejnou směs, ta by měla zbytky nemilého zápachu pohltit. U hodně starých skříní je lepší mytí třikrát až čtyřikrát zopakovat a až poté vložit nádobu s tekutinou. Jestliže používáme ocet, je dobré po celé proceduře ještě skříň umýt normálním saponátem či mýdlem a nechat vyschnout.