Pěstování artyčoku

Rostlina artyčokuArtyčok je velmi populární zelenina v jižnějších regionech Evropy. U nás si své příznivce ještě stále hledá, i když se dá říci, že jeho popularita pomalu, ale jistě roste. Pořídit lze nakládaný i čerstvý a ten, kdo má zahrádku, se může pokusit i o pěstování této zajímavé trvalky. Není to nijak náročné a zvláště v posledních letech díky teplým zimám si můžeme pravidelně vychutnávat celkem hezkou sklizeň. Navíc se jedná o hezkou rostlinku, kterou můžeme pěstovat i jen tak pro ozdobu.

Většina lidí začíná s pěstováním artyčoků od semínka. Lze je sice množit i vegetativně, ale málokdo má po ruce dospělou rostlinu, ze které by si udělal řízky. Semínka můžeme předklíčit na vatě nebo je rovnou vysadíme do skleníku či květináčů někdy kolem druhé poloviny února. Držíme je v teple kolem dvaceti stupňů, udržujeme vlhkost a během necelých dvou týdnů by měly vyklíčit – jestliže se tak nestalo, nejpravděpodobněji jsme koupili příliš stará semínka, která již klíčivost ztratila. Po vyklíčení je přemístíme na hodně světlé místo a samozřejmě neustále dobře zaléváme. Jestliže jsme si nechali naklíčit více semínek v jednom květináči, je dobré vybrat nejsilnější exempláře a rozsadit je po jednom do kelímků.

V teple je držíme až do doby, kdy skončí riziko ranních mrazíků a máme za okny relativně stabilní teplejší počasí – vhodný je květen. Pak artyčok vysadíme na záhony, mezi jednotlivými sazenicemi by měl být dostup alespoň sedmdesát centimetrů, lepší je přibližně jeden metr. Stanoviště by mělo být hodně světlé, chráněné před nepříznivými atmosférickými vlivy, půda by měla být lehká a dobře propustná.

Před příchodem zimy bychom měli artyčok seříznout. Odkvetlé stonky odstraníme, listy zkrátíme. Před chladem rostlinu ochráníme ta, že ji přisypeme a zajistíme slámou nebo smrkovým chvojím – jestliže se obáváme, že zima bude velmi tuhá, lepší je artyčoky vykopat, přesadit do květináčů a nechat je přezimovat ve sklepě. Vysazujeme je pak znovu v březnu, je dobré jim vybrat nové stanoviště.

První sklizně bychom se měli dočkat druhým rokem, ale nečekejme ještě zázraky, pořádné výsledky přijdou až v dalších letech. Mladé artyčoky plodí trochu dříve než ty starší, tam ke sklizni může dojít i na začátku podzimu. Pro gastronomické účely seřezáváme nerozvinutá květenství. Nejchutnější je hned po sklizni, ale v nízké teplotě můžeme artyčok přechovávat přibližně měsíc. Rostlina by nám měla vydržet plodit pět až šest let.