Pěstování rajčat

Rajčata na evropském kontinentu nemají moc dlouhou historii. Původ rajčat hledejme ve Střední Americe, ze které je do Evropy přivezli španělští dobyvatelé, kteří ale jejich pěstování omezili pouze na okrasné účely v botanických i normálních zahradách. Později byly rajčata považovány za ovoce vyvolávající vášeň  – z tohoto důvodu jejich první názvy byly „jablko lásky“ či „jablko vášně“. Nyní ale ozdobné pěstování rajčat je minulostí, rajčátka se z květiny přeměnila na jednoho z  nejčastších hostů na našich stolech.

Základy pro pěstování:
Teplota: 14-16 stupňů při výsevu semínek rajčat (proto je ideální skleník nebo pěstování sazenic doma), pro růst rostliny je ideální 25 stupňů přes den a 17 v noci.
Místo: teplé, s co největším přístupem slunce. pokud možno místo pro pěstování by mělo být kryté před větrem.
Vlhkost: 60 procent při počátečním růstu, 70 procent ve chvíli kdy rajčata plodí
Půda: měla by obsahovat hodně živin, ale jinak jsou rajčata docela odolná a zvládají růst i na mírně kyselejších půdách

Tipy pro lepší pěstování:
Výsev semen je nejlépe začít někdy v únoru (jak je výše uvedeno podle podmínek, buď v teple doma nebo ve skleníku), sazenice rajčat přendáme do květináčků přibližně po čtyřech týdnech od výsevu. Výsadba rajčat do půdy je možná nejdříve po ukončení posledních mrazíků či rizik příchodu náhlých mrazíků, rajčata jsou velmi citlivá. Není na škodu sazenice rajčat trochu otužit, aby výsadba byla úspěšná. Takové otužování provedeme tak, že několik dnů před začátkem sázení zmenšíme zalévání a častěji větráme. Při slunečných dnech a teplotě kolem 15 stupňů, sazenice vyndáme na vzduch.

Sazenice rajčat před samotným sázením pořádně zalijeme, aby se nám je jednoduše vyndávalo v celku bez drolení a vložilo do půdy s plně chráněnými obalenými „blátěnou koulí“ kořínky. Při sázení bychom měli udržovat odstupy přibližně necelého půl metru mezi rostlinkami v jedné řádce a půl až tři čtvrtě metru mezi řádkami rajčat – ideální je pokud se nám podaří na jednom metru čtverečním mít tři až čtyři rostlinky rajčat. Ke každé rostlině je dobré umístit tyčku přibližně půl druhého metru vysokou, ke které ji později jemně připevníme. Pokud podmínky na naší zahrádce nás nutí dát sazenice na otevřený větrný prostor, tak nejlepší je záhon poté ohradit nějakým plůtkem (například z fólie).