Muškáty převislé

Muškáty převislé jsou velmi oblíbené, protože nejsou nějak extrémně náročné na péči. Už když se snažíme dítěti vštípit nějakou lásku k domácím květinám, vybíráme to nejjednodušší, co nejrychleji přinese efekty, které naše robátko přesvědčí, že květiny nemusí být nuda a práce. A tady muškáty skvěle splní tuto roli, protože nejenže se pěstují docela jednoduše, ale navíc velmi rychle můžeme vidět velmi krásné efekty naší péče.

Muškáty převislé patří mezi jedny z nejméně pracných květin, které  můžeme pěstovat a to jak z hlediska častosti zálivky  tak z hlediska případného dalšího hnojení. Nejčastěji se s těmito muškáty setkáme na balkónech a parapetech, ale není nic neobvyklého ani jejich umístění v místnosti. Na muškátech je potěšitelný zajímavý jev, pokud trošku pozapomenete na zalévání (nepřehánět, silnější přistušení stačí  vyzkoušet jednou za sezónu, spíše k začátku léta, rozhodně ne na podzim), tak nezačnou hned vadnout, ale velmi často se obsypou květy. Je to přirozená reakce, kdy rostlina v obavě o svůj „život“ se snaží rozmnožit a k tomu nejdříve potřebuje pořádně vykvést. Mnoho lidí při normálním pravidelném zalévání postupuje tak, že muškáty zalije a počká až půda vyschne a pak zalije znova a tak do kola.

Muškáty převislé je nejlépe kupovat každý rok nové, vyhnete se tím chorobám, netrefené selekci atd. Při takovém nákupu vybírejte co nejkošatější, nehleďte příliš na květy, protože ty přijdou pak samy. Nákup si naplánujme co nejdříve – samozřejmě, že nám muškáty porostou až do pozdního podzimu, ale můžou začít zdobit okna a balkóny již od dubna. Pokud si chcete převislé pelargonie přechovávat přes zimu, rozhodně neodnášejte je do sklepa a nepřestávejte je zalévat. To je nejrychlejší způsob jak se s nimi už na jaře nesetkat. Naopak, zajistíme květinám kolem osmi stupňů teploty a dostatečný přísun slunečního světla. Na konci ledna je přeneseme do teplejšího a opravdu hodně slunečného místa. Také je nezaškodí jemně na podzim a v první polovině zimy přistříhnout. Světlem, teplem a případným zastřihnutím si zajistíte že vaše převislé muškáty nebudou takové ty dlouhé vyhublé chudinky, kde vidíte více stonků než listů a květů, ale nádhernou košatou rostlinou.

Muškáty převislé si můžeme velmi jednoduše namnožit. Řízky stačí napíchat do země a měly by bez problémů rychle zakořenit – samozřejmě je možné také nejdříve řízek dát jen do vody aby pustil kořínky a poté ho zasadit do květináče či truhlíku. Květinu ze které chceme vzít řízky je nejlepší měsíc před tím dobře zastříhnout, aby se pořádně rozkošatila a my abychom měli hezký výběr.