Přezimování převislých muškátů

Převislý muškát v květináčiStačí se na ulici rozhlédnout kolem sebe a v klidu můžeme označit převislé muškáty za nejoblíbenější balkónové a parapetové květiny. Bohužel, mrazivé měsíce venku nevydrží, takže pokud je nechceme kupovat každý rok, musíme zavčasu popřemýšlet o jejich přezimování.

U převislých muškátů můžeme je příjemné, že u prvních malých mrazíků ještě nemusíme panikařit a okamžitě přenášet květiny do bytu. Krátkodobě je tato rostlina schopna vydržet teploty do mínus tří stupňů, až při větším poklesu začne docházet k jejímu poškození. Na druhou stranu, v dnešní době zima a mráz přichází velmi nepravidelně a většinou výrazně později než na to byli zvyklí naši předkové, takže není možné se rozhodovat jen podle teploměru. K přezimování převislých muškátů bychom se proto měli odhodlat nejpozději někdy v první polovině listopadu.

Je dobré květiny pořádně prohlédnout a vybrat si jen ty nejhezčí exempláře. Převislé muškáty sice vydrží docela dlouho, ale nejkrásnější jsou jen dva až tři roky, proto nemá smysl přezimovávat nějaké mrzáčky. Rostliny zbavíme všech suchých listů a prohlédneme, jestli na nich nejsou nějací škůdci či netrpí nějakou nemocí. V zimě je rostlina oslabená, navíc je převážně v místnosti dáváme blíž k sobě než byly na balkónu a to by mohlo vytvořit ideální prostředí pro přenos nějaké „breberky“. Je lepší řešit problém zamoření jedné rostliny (nejjednodušší je prostě jí nechat být) než přijít o všechny najednou.

Při stěhování převislých muškátů z balkónu do místnosti si nemusíme dělat starosti s vyndáváním z květináče a jinými podobnými záležitostmi. Prostě stačí vzít květinu a na přezimování ji přenést dovnitř do nějaké chladnější místnosti. Nové stanoviště by mělo mít v ideálním případě teplotu kolem pěti až deseti stupňů, ale nic hrozného se nestane, když z nějakého důvodu krátkodobě klesne teplota až k nule (jak už bylo uvedeno výše, muškát tohle dokáže nějaký čas vydržet). Vhodná je například nevytápěná chodba v domě, zimní zahrada, často potřebné podmínky splní i zasklený balkón (tam prostě jen květiny přesuneme z košíků za uzavřené sklo). Musíme jim zajistit také dostatek světla, proto se nehodí je umisťovat do tmavé garáže či sklepa.

Převislé muškáty určené k přezimování je dobré zastřihnout. Nemusíme se vůbec obávat razantnějších zákroků, pokud zachováme základní strukturu a větvení, zastřižení na přibližně dvacet centimetrů by nemělo vůbec ničemu uškodit. Samozřejmě při stříhání závisí na tom, v jaké délce se nám začínají pelargonie větvit – pokud až po těch dvaceti centimetrech, tak je dobré ještě jim pár čísel navíc nechat. Během zimy to nepřeháníme se zálivkou, nic se nestane, když nám země trochu proschne a dokonce i uschne pár listů. Pokud mají muškáty dobře vybrané stanoviště, do konce ledna je stačí zalít jen třikrát či čtyřikrát. Na konci ledna můžeme převislé pelargonie pomalinku probouzet k životu. Je vhodné jim mírně zvednout teplotu (nebo je přemístit někam, kde je tepleji), zaléváme je trošku častěji a také můžeme přidat k zálivce i malé množství hnojiva. Na balkón je vracíme až ve chvíli, kdy máme jistotu, že nepřijde delší mrazivé období. Před dubnem to moc smysl nemá. Po přezimování je dobré převislé muškáty ještě přesadit do čerstvého substrátu.