Přezimování begónií

Květináč rozkvetlých begóniíHlíznaté begónie patří mezi velmi oblíbené balkonové květiny. Sice nemusí plné slunce, protože by jim mohlo poškodit listy, ale místo, kde je chceme pěstovat by mělo být dostatečně teplé a navíc chráněné před nepříznivými vlivy počasí, jako jsou ostrý vítr či přívalové deště. Proto je i logické, že zrovna u begónií pěstovaných na balkóně musíme každý rok řešit jejich přezimování. V sychravých zimních podmínkách by nám nevydržely.

Begónie se na přezimování začínají chystat vlastně samy už během září a října, kdy se jim postupně začínají zvětšovat hlízy, kde se uchovává síla rostliny na další rok. Během těchto dvou měsíců je ještě klidně můžeme nechat na balkóně, zareagujeme až s příchodem prvních mrazíků nebo nejpozději na začátku listopadu. V případě té druhé situace omezíme na konci října zálivku (s hnojením bychom měli přestat už před půlkou tohoto měsíce). Po přenesení květináčů begónií do bytu rostliny opatrně vytáhneme a a u každé odštípneme lodyhu přibližně dva centimetry nad hlízou. Hlízy pak opatrně zbavíme většiny substrátu a pečlivě prohlédneme. Ty poškozené necháme před uskladněním zaschnout, nemocných bychom se spíš měli zbavit a nebo v případě živočišných škůdců se je ještě můžeme před přezimováním pokusit zlikvidovat. Rozhodnutí pak záleží na každém pěstiteli a na vzácnosti odrůd, jejichž hlíz se nějaké poškození to týká.

Pak si nachystáme bedničky, které vyplníme suchým pískem či rašelinou a do nich hlízy begónií zakopeme (pokud máme doslovně jen pár květin, stačí je zabalit do novinového papíru a uložit na něco suchého). Bedničky pak přeneseme do tmavší suché místnosti, kde teplota neklesá pod tři stupně a v ideálním případě nepřekračuje stupňů deset (patnáct je limit). Přezimování končí v únoru až březnu, kdy hlízy vyndáme, zkontrolujeme, jestli se na nich neobjevila nějaká nemoc či parazit a pak je zasadíme do květináčů do hloubky přibližně pěti až šesti centimetrů. Pak je přeneseme do nějaké světlé místnosti s teplotou kolem osmnácti stupňů a postupně začneme i hnojit. Definitivní přezimování begónií končí převážně až v druhé půlce května poté, co odejdou tak zvaní Ledoví muži (čili jak zmizí riziko ranních mrazíků). Pak je můžeme bezpečně vrátit na balkón.