Pokud často využíváme v počítačích s operačním systémem Windows porty USB, je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později se setkáme se situací, kdy to vypadá, že najednou nefungují. Nejde nám myš nebo klávesnice, případně po vložení flashdisku či propojení s fotoaparátem se nic neděje. Někdy porty USB nefungují z důvodu přerušení nějakého kontaktu, s tím nic jednoduše nadělat nejde, ale občas je to způsobeno tím, že se systém Windows „zbláznil“. A pokud máme tzv. Sedmičky, postup opravy, která většinu problém s nefungujícími USB porty vyřeší, je celkem jednoduchý.
1. otevřeme si menu Ovládací panely
2. přejdeme do menu Hardware a zvuk
3. v podmenu Možnosti napájení otevřeme Změnit nastavení snížené spotřeby
4. u preferovaného vybereme Změnit nastavení schématu
5. na další obrazovce, která se nám otevře, klikneme na Změnit pokročilé nastavení napájení
6. objeví se nám nové okno, ve kterém musíme rozvinout položku Nastavení USB, pak Nastavení volitelného pozastavení zařízení USB a tam změníme z Povoleno na Zakázáno
7. nyní už stačí jen dát OK a vše by mělo fungovat naprosto bez problémů
Nezabralo, nebo se problém opakuje a USB porty znovu nefungují?
1. Otevřeme Ovládací panely.
2. Vybereme Systém a zabezpečení
3. Klikneme na Správce zařízení
4. Rozvineme Řadiče USB
5. Postupně otevíráme každý a na položce Napájení zjistíme, kde je připojen zlobící USB přístroj.
6. Klikneme (stále na položce Napájení) Aktualizovat a vše by mělo být vyřešeno.
Pokud USB porty nefungují v systému Windows XP a po restartu se nic nezmění, můžeme ještě zkusit vyhledat nový hardware automaticky. Jestliže ani pak se nic nezmění, otevřeme si z Ovládacích panelů správce zařízení, najdeme Řadiče směrnice USB a všechny necháme odinstalovat. Následně musíme restartovat a poté by se měly automaticky nainstalovat a jestli je problém softwarového rázu, tak vše by mělo být vyřešeno.
Jestliže žádný výše uvedený postup nefunguje, tak je dost pravděpodobné, že problém bude někde jinde. Příčin „hardwarového“ typu, proč zařízení USB nebo porty nefungují, je nepřeberné množství. Můžeme mít porouchané zařízení, se kterým zrovna pracujeme, může být někde přeskřípnutý kabel, kterým se vše snažíme připojit, je také možné že se nějaké porty USB už takzvaně vyžvejkaly a mnoho dalších možností. Vždy je dobré při těchto problémech ještě vyzkoušet několik jiných USB zařízení (to jakého typu jsou, už je více méně jedno, protože potřebujeme jen ověřit schopnost napájení a přenosu dat) a samozřejmě také otestujeme jiné porty (zadní většinou fungují lépe, u předních častěji dochází k poškození kontaktu s deskou).