Jak zrychlit Android

Android logoOperační systémy s postupem času zpomalují a týká se to samozřejmě  i Androidu. Není to žádný důvod k panice, jen se člověk musí naučit různé základní postupy, kterými rychlost fungování svého mobilu či tabletu může dostat zpět na úroveň velmi podobnou tomu, jak přístroj fungoval po zakoupení.

1. hlídejme si aktualizace, ve většině případů novější programy či firmware znamenají i lepší fungování a využívání procesoru a paměti. Občas se také doporučuje vypnout automatické aktualizování (které náhle může trochu zpomalit práci přístroje) a aktualizovat si je ručně – dvakrát do týdne kontrola v obchodě Google (tam také lze automatické aktualizování vypnout či povolit).

2. zkontrolujme si, co všechno se nám po zapnutí zobrazuje. Čím více je na obrazovce ikon, animovaných widgetů či různých live aplikací, tím pomaleji bude přístroj fungovat. Android snadno zrychlíme tím, že nadbytečné věci prostě promažeme.

3. není důležité jen to, co se nám přímo zobrazuje, ale také to, co v přístroji s Androidem máme. Pokusme se držet počet aplikací na nezbytném minimu, to co nepoužíváme, vždy smažme. Nejde jen o to, že programy zabírají místo, ale také o to, že část z nich pracuje na pozadí a využívá tím zdroje telefonu či tabletu neustále.

4. Android v základním nastavení používá animace, které v jisté míře zatěžují procesor. Lze je vypnout v nastaveních pro vývojáře a tím zrychlit fungování přístroje.

5. jednou za čas bychom měli zkontrolovat, aplikace a odstranit u nich data uložená do mezipaměti. Provádíme to z nastavení aplikací. Pokud to chceme udělat u všech najednou, tak od verze 4.2 je tato možnost v nastavení úložiště.

6. pokud nejsme neustále online je zbytečné mít zapnutou automatickou synchronizaci, která také může zpomalovat Android. I ti co online jsou, ve skutečnosti také nepotřebují mít zapnuté všechno. V nastavení účtů lze snadno vypnout to, co příliš nebo vůbec nevyužíváme. Při kompletním vypnutí ji pak jednou za čas můžeme provést po připojení k internetu jedním kliknutím.

7. pokud naprosto nic nepomůže, zrychlit Android může návrat do továrního nastavení. Jen pozor, při této operaci občas může dojít ke ztrátě dat.

tip na kone: zkušenější uživatelé mohou popřemýšlet o instalaci nějakého jiného launcheru, který bude očištěný od balastu, který často výrobci přidávají, i když je pro většinu uživatelů zbytečný.