Problémem většiny moderních mobilních telefonů (tzv. smartphonů) nižší a střední třídy je výdrž baterie. Výrobci do nich dávají slabší články, které i při relativně střídmém užívání vydrží dost krátkou dobu. Koupit si výkonnější baterii do mobilu ve většině případů možné není, ale správným nastavením mnoha funkcí lze přeci jen trochu „šťávy“ ušetřit.
1. mnoho uživatelů má neustále zapnutou síť Wi-fi. Je to zbytečné a neustálé hledání dostupných sítí patří mezi velké žrouty energie mobilu. Pokud nepotřebujeme internet, je nejlepší tuto funkci vypnout. To samé se týká i mobilního internetu a Bluetooth.
2. mnoho aplikací využívá informace posílané z GPS, ale většinou je to pro uživatele zbytečné. Proto, pokud zrovna nepotřebujeme navigaci, mapu nebo nějakou konkrétní aplikaci využívající polohu, nejlepší je i toto mít na stálo vypnuté.
3. mobily s Androidem velmi rády synchronizují různé záležitosti, na pozadí stahují poštu, kontrolují sociální sítě atd. Jestliže z nějakého důvodu potřebujeme mít neustále zapnutý internet, je dobré si ručně nastavit co budeme chtít synchronizovat a v jakých časových intervalech.
4. šetřit baterii v mobilu můžeme i snížením jasu obrazovky. Maximum je ve většině situací zbytečné, ale přesné nastavení si každý musí určit sám podle toho, co mu nejlépe vyhovuje a jak dobře na obrazovku vidí.
5. čerství majitelé chytrých telefonů si často stáhnou mnoho různých aplikací, které jim neustále běží na pozadí. Jejich vypnutí zvýší výdrž baterie v mobilu a také jeho výkon.
6. animace a různé animované tapety či widgety jsou sice hezké, ale většinou zbytečné a hlavně neustále spotřebovávají energii.
7. užitečné je si nastavit vypínání obrazovky po přibližně minutě nepoužívání. Lze dát i kratší časový interval, ale ten je pro většinu uživatelů iritující. Stojí za to si vypěstovat návyk ručního vypínání, když už telefon nepotřebujeme.
8. pro většinu lidí nemá žádný smysl mít zapnuté vibraci po zmáčknutí kláves (vibrace při zvonění svou logiku má, i když také ne všichni ji využiji – například dámy nosící mobil v kabelce ji ve skutečnosti nepotřebují), ruší to při práci s mobilem a také „žere“ baterii.
9. po ukončení různých her a programů je užitečné zkontrolovat menu Aplikace v Nastavení, jestli je uzavřená „apka“ opravdu vypnutá a nebo jestli stále běží a spotřebovává energii.
10. je užitečné vypnout různá zvuky a upozornění, které nás stejně ve skutečnosti nezajímají, jako je například upozornění o objevení nové sítě Wi-fi, odemknutí obrazovky či ťukání kláves.
11. některé telefony mají přímo nainstalovanou možnost šetřit baterii a tam kde to není, lze stáhnout různé aplikace, které se správou energie mohou pomoci.
A poznámka na konec, jestliže víme, že z telefon budeme používat neustále a velmi intenzivně, měli bychom při jeho nákupu zohlednit více výdrž baterie než počty jader či megapixelů na fotoaparátu. Pokud nemáme dostatek peněz na špičkové modely, vždy je další možností dokoupení power banky.