Karamelové kondenzované mléko

Domácí salko aneb hotové karamelizované kondenzované mlékoKondenzované mléko (občas nazývané také Salko podle u nás nejznámější značky) má v české kuchyni docela široké uplatnění. Najdeme ho v receptech na různé krémy a náplně dortů či koláčů, je také nedílnou součástí mnoha mléčných likérů, z nichž je asi nejznámější klasický vánoční vaječňák. Nevýhodou této suroviny je její relativně vysoká cena. Ale pro kuchařského kutila by to neměl být problém, protože karamelové kondenzované mléko si lze velmi snadno připravit doma.

Recept je velmi jednoduchý, jednodušší snad ani být nemůže. Budeme potřebovat půl litru mléka (plnotučné je nejlepší, z polotučného se dá, odstředěné nalijme prasatům a ne do našeho „Salka“), dvě stě gramů cukru (na fotografii je kondenzované mléko z přírodního, ale lze použít i normální bílý), dvě lžičky másla a balíček cukru vanilkového. Do hrnce si dáme všechny suroviny (pokud možno si vybereme něco se širším dnem, aby hladina byla tak ve třech maximálně čtyřech centimetrech, jinak příprava bude trvat strašně dlouho) a za stálého míchání uvedeme zprudka do varu. Mírně stáhneme, ale mělo by relativně dost bublat, jen nám nesmí překypět. No a pak už jen stojíme, mícháme a pozorujeme, jak se nám mléko odpařuje a začíná houstnout. Celý proces by měl trvat patnáct až dvacet pět minut, záleží hodně na hrnci a tím pádem i rychlosti odpařování. Na začátku se může zdát, že se nic neděje, ale pokud by se tím člověk nechal ukolébat a odešel od sporáku, tak spláče nad výdělkem, protože jak kondenzované mléko začne karamelizovat a houstnout, tak to jde doslovně z minuty na minutu. Pak už stačí jen hotové husté karamelové mléko přelít do připravené nádoby a tu uskladnit někam mimo dosah dětí. Ty se velmi rychle naučí, že je to skvělá pochoutka a nám pak na vaření nezůstane nic, nebo budeme muset dělat další dávku.

A ještě na konec tři připomínky k receptu. Po testování vypadá, že várka z půl litru mléka je asi tak nejsmysluplnější, opravdu je důležité využít hrnec se širším dnem, které pokrývá celý hořák. Lze udělat i kakaovou verzi (tu ale před většinou dětí musíme zabezpečit ještě více než normální), stačí jen přisypat polévkovou lžíci kvalitního kakaa v poslední fázi kondenzování – čili když začíná houstnout. Existují i alternativní recepty na kondenzované mléko, ve kterých mezi surovinami najdeme ještě navíc mléko sušené (na toto množství dvě lžíce). Po ozkoušení verdikt zní… je to zbytečné, výsledek není lepší a vše je jen více komplikované při shánění surovin a také dražší.