Výroba domácího tvarohu bez syřidla

Hotový domácí tvaroh vyrobený bez syřidla, množství z jednoho litruVýroba domácího tvarohu je ve skutečnosti velmi jednoduchá a ani k tomu nepotřebujeme syřidlo. Následující postup je výhodný v tom, že lze na něj použít i obyčejné krabicové mléko, které je nejdostupnější. Přeci jen málokdo má přístup k mlíčku přímo od krávy a krabici si můžeme koupit v libovolném obchodě.

Budeme potřebovat mléko – aby výsledné množství stálo za tu práci, doporučuji na začátek to vyzkoušet se dvěma litry, i když samozřejmě funguje to i s litrem či naopak třemi a více. Lepší je plnotučné, i když z polotučného domácí tvaroh lze vyrobit také, jen není až tak dobrý a je ho trochu méně. Odstředěné se nedá použít (a navíc podle názoru autora těchto řádků se nehodí ani k pití či čemukoliv jinému v kuchyni). Roli syřidla, čili přípravku, který urychluje srážení odehraje malý kousek tvarohu. Nefunguje ten z vaniček, musíme si koupit kostku měkkého v alobalu (jaroměřický garantuje úspěšné zastoupení syřidla).

Mléko vyndáme z lednice, přelijeme do hrnce (ideální je nějaký s tlustým dnem) a necháme ohřát na pokojovou teplotu. Pak do něj vložíme přibližně centimetrový plátek koupeného tvarohu, rozmícháme ho a hrnec zakryjeme gázou, aby nám do něj nelezli různí nežádoucí návštěvníci. Nádobu necháme stát v kuchyni přibližně dva dny. Proces srážení tvarohu někdy může být kratší jindy se o zhruba den prodlouží. Výsledek, který potřebujeme je husté zkyslé mléko. Hrnec pak umístíme na sporák a na velmi malém ohni ho zahříváme na čtyřicet až padesát stupňů. Nesmí se vařit (nepřipalování můžeme zajistit vodní lázní). Test teploty lze provést umytým prstem, jestli se nám zdá tekutina horká, je hotovo a kastrol musí ze sporáku, kde ho necháme asi patnáct minut. Nyní už jen stačí sražené mléko přelít přes látkovou utěrku, na které by měly zůstat hrudky domácího tvarohu. Utěrku pak stačí jemně vymačkat, zavázat a zavěsit, aby z ní vykapala další syrovátka. Lze ji zatížit i nějakou nádobou, ale domácí tvaroh může být pro někoho až příliš suchý. Když už z utěrky nic nekape, práce je hotova a my se můžeme těšit svým skvělým domácím výrobkem. Ten lze pak používat úplně stejně jako tvaroh koupený. Skladujeme ho samozřejmě v lednici.