Nová okna do domácnosti – Z plastu nebo z hliníku?

profil okna

Výměna nových oken za stávající je jedním z nejčastěji realizovaných kroků při rekonstrukci rodinných i bytových domů za účelem snížení energetické náročnosti budov a zvýšení komfortu i při jejich využívání. Zatímco ještě před několika lety na trhu dominovala téměř bez konkurence okna plastová, v současnosti je situace na trhu už poněkud odlišná. Stále větší pozornost je věnována novému materiálu, který se na trhu s výplněmi stavebních otvorů objevil teprve nedávno. Jedná se o hliník. Je lepší volit plastová okna nebo okna z hliníku?

Jak je to s oblibou?
Zatím samozřejmě nejde říci, že by hliníková okna byla natolik oblíbená, že by bylo jejich využívání častější, než u oken plastových. Plastové výrobky jsou stále s velkou převahou nejvyužívanějším druhem výplní stavebních otvorů, tedy oken i dveří. Počty prodaných hliníkových oken jsou ale rok od roku vyšší a dokonce začínají konkurovat i oknům dřevěným.

 

Plastový profil
Hliníkový profil

Co výroba?
Samotná výroba plastových oken i výroba hliníkových oken se nijak zásadně neliší. Základními částmi pro oba dva druhy oken jsou plastové nebo hliníkové profily pro rám a zasklení pomocí dvojskla nebo trojskla. Profily pro výrobu rámů jsou několikakomorové, aby dosahovaly lepších hodnot v oblasti tepelné i zvukové izolace. Velké procento zákazníků si myslí, že čím více komor v profilu je, tím lepší jsou jeho vlastnosti. Částečně to může být pravda, ale počet komor není jediným kritériem. Velmi také záleží na samotném rozložení komor v profilu, jejich velikosti a dalších kritériích. I to je zapotřebí sledovat. Pokud budete vybírat nová okna, zjistěte si také, zda má výrobce své vlastní profily, nebo od koho je nakupuje. Někteří (spíše menší) výrobci oken využívají profily vyrobené v Polsku s nízkou užitnou hodnotou. Provedené zasklení je pak u většiny výrobců podobné, nebo stejné.

Okna dodávaná firmou Oknoplastik.cz

Rozdíl je ve vlastnostech materiálu
Základní rozdíl mezi oběma druhy oken najdeme už v ceně obou druhů. Pokud se podíváme na ceník plastových oken a ceník hliníkových oken zjistíme, že hliníková okna jsou podstatně dražší. Rozdíl v ceně může být i dvojnásobný a to i v případě, že okna jsou schopna dosahovat stejných tepelně-izolačních vlastností. Oba druhy oken se totiž dají při správném provedení využít i na pasivních stavbách. Jak může vypadat kvalitně provedená pasivní stavba, se dozvíte zde. Rozdíl v ceně ale má své opodstatnění a je dán samotnou kvalitou materiálu a jeho přirozenými vlastnostmi. Hliník je materiálem s mnohem vyšší pevností, než PVC, ze kterého jsou vyráběna plastová okna. Plast je sice nehořlavý, ale hliník je dokonce ohnivzdorný a žár ho nijak nedeformuje. Hliník také lépe odolává působení výkyvů teplot a jako jeden z mála kovů nekoroduje.

1 Comment

  1. Jiří

    Dobrý den, pokud z těchto dvou materiálu zvolíte právě plast, mějte na paměti několik parametrů, kterými je dobré se při výběru oken řídit. Pokud chcete kvalitní okna, žádejte plastový profil třídy „A“. Ten je nejtlustší a proto je na něj využito nejvíce materiálu. Okna z prvoplastu jsou pevnější, protože lépe drží ve svárech. Vždy se ptejte na původ oken. V ČR máme tzv.překupníky. Ti okna přímo nevyrábí, jen odkupují od někoho. S výrobou tedy nemají nic společného, a proto nemohou ani za kvalitu okna ručit. Všechny tyto parametry si pohlídejte a nechte uvést do kupní smlouvy. Jen tak vás nemohou následně ošidit.

Comments are closed