Výměna oken- Jílové u Prahy

Další z naší tvorby je výměna starých a prašivých dřevěných oken za šestikomorové plastové.

Začátek byl vcelku jednoduchý. Křídla stávajících oken jsme vysadili z pantů a poté přišlo na řadu trochu násilí. Rámy se nařízli pilou a vylámali z lůžka pomocí páčidla, majzlíku a kladiva. Podobný osud potkal i zrezivělé parapety ( tetanovku jsem nedavno schytal…)
Všechen odpad jsme odnosili dolů. V žádném případku neházejte při podobných akcích nic z oken (nejen že někoho při Murphyho zákonech trefíte do šišky, ale závistiví sousedi rádi volají policii při každé příležitosti.)

Připravte se, že vaše zeď při tomto zásahu přijdte k menším újmám, proto si akci plánujte před malováním.

Další z úkonů je osazení nového rámu do vzniklého otvoru. Nejdříve si jej zkusmo posadíme a zaměříme jeho budoucí polohu. Vše ustálíme ve vodováze pomocí klínků a vyznačíme si na okně místo pro vrty (musí směřovat do cihli a ne do spáry mezi nimi.)

Po vyznačení rámy vyndáme a v klidu si předvtáme díry do středu oken. na středně velké stačí tři na každou stranu, balkonové je dobré chytit i nahoře a určitě použijte vrták do železa, uprostřed je plech.  Po navrtání umístíme rám opět do okna, přesně ho usadíme a pomocí příklepovky a dlouhého vrtáku do zdiva dokonáme dílo do zdi, nasadíme níže vyfocený šroub ( turbo) a pomocí aku šroubováku chytíme okno do zdi.

V další fázi použijeme PU pěnu a zapěnujeme otvory okolo okna, pokud možno opatrně ( pěna je celkem sv..stvo  a špatně se odstraňuje) a dílo po jejím zatvrdnutí zakončíme ořezáním pěny z obou stran a pomocí omítky, lepidla a štuku dílo završíme. Zbývá jen nasadit křídla oken a strhat ochranné folie.

Samostatnou kapitolou jsou poté nové parapety. Nejprve si parapet naměříme , uřízneme na potřebnou délku a opatříme lištami. Další montáž je vcelku jednoduchá. Nové se usadí na místo starých, podložkami zarovnají do spádu proti oknu a do vodováhy horizontálně a pomocí PU pěny přichytí. Na krajích přiléhajících ke zdi se opět použije malta, nebo lepidlo.