Plánujete stavět saunu svépomocí? Riskujete i své zdraví

Hotová profesionální saunaKvalitní sauna je drahá. Co kdybych ušetřil a postavil si ji sám? Podobně přemýšlí spousta Čechů, kteří chtějí mít doma co nejlepší saunu za co nejméně peněz. Zapomínají, že k postavení opravdu kvalitní a bezpečné sauny potřebují znalosti a dovednosti z několika stavebních oborů. Při práci i při saunování proto často riskují i své zdraví.


V současnosti sice seženete saunové kabiny, které si můžete doma sami sestavit, jenže problém bývá v kvalitě. Kvalitní finskou saunu jednoduše za 20 000 korun neseženete.
Hledáte levnou saunu? Připravte se na problémy
U levných saunových kabin, které si doma sestavíte, často narazíte na různé problémy.

 • Nekvalitní a špatně opracované dřevo
 • Chybějící servis
 • Nekvalitní vybavení
 • Složitá údržba

Kvalita materiálem nekončí

Na kvalitní finskou saunu potřebujete kvalitní materiál. A ten něco stojí. Šetřit na něm se nevyplácí. Ovšem stejně tak je chyba šetřit tím, že si saunu nebo saunovou kabinu postavíte sami. Nejen, že vás to bude stát spoustu času, ale hlavně je to náročné. Je proto celkem pravděpodobné, že ji nezvládnete bez chyb.

V lepším případě vás to bude stát jen materiál, v horším se to projeví na fungování sauny a v tom nejhorším to poznamená i její bezpečnost.

Izolace: na polystyren zapomeňte

Při stavbě nestačí jen složit konstrukci z  dřevěných palubek. Musíte vše dokonale zaizolovat, aby ze sauny neunikalo teplo. A obyčejný polystyren, se kterým se snadno pracuje, k tomu nestačí – nevydržel by vysoké teploty v sauně.

Potřebujete také připojit kamna a vést saunou elektrické rozvody. Právě to je zásadní pro její fungování i bezpečnost. Jakákoliv chyba může být zdraví nebezpečná. Tím spíš, že pro izolaci rozvodů v sauně se používají speciální materiály.

Při stavbě si musíte dát pozor i na dodržení různých předepsaných vzdáleností – například pro odstup kamen. Je také potřeba správně vyřešit přívod i odvod vzduchu, a to jak v klasické finské sauně, tak v saunové kabině do bytu. A v obou případech je důležité i správné umístění sauny.

Bezpečná a pohodlná sauna? Spolehněte se na profesionály

Abyste se podobným rizikům vyhnuli, nechte si saunu sestavit odborníky. Budete mít jistotu, že:

 • je na správném místě,
 • materiály jsou správně opracované,
 • sauna izoluje jak má,
 • je správně vyřešený přívod a odvod vzduchu,
 • a že splňuje všechny bezpečnostní předpisy.

Každé saunování bude opravdu příjemné a bezpečné. A kvalitní dodavatelé, jako je například česká firma Saunasystem, vám navíc postaví saunu na míru – od rozměrů přes materiál až po vybavení. Každý pobyt v horkém vzduchu finské sauny si tak dokonale užijete.

1 Comment

 1. Václav Bartůněk

  Dobrý den
  Plánujete- li stavbu sauny svépomocí, neměli byste opomenout důležité bezpečnostní a konstrukční opatření. Ač se může zdát stavba sauny jednoduchou záležitostí, je tomu tak jen do určité míry.
  Pokud jste se stavbou právě začali, ujistěte se že berete v úvahu následující. Řešení kondenzace uvnitř konstrukce stěny, správná výměna vzduchu, dostatečná izolace, správný výkon kamen, vedení elektroinstalace, napojení parotěsné zábrany a v neposlední řadě bezpečné vzdálenosti od saunových kamen a správné rozměry vybavení. Stavba sauny není složitá ale vyžaduje důkladné přípravy a plánování.

Comments are closed