Ucpané odpadní potrubí

Neodtékající umyvadlo znamená ucpané potrubíUrčitě nejlepší je problémům s ucpaným potrubím předcházet a do umyvadla, vany nebo dřezu nevylévat nic, co by mohlo vytvořit nežádoucí špunt. V koupelně i v kuchyni je užitečné používat různá síta zachycující vlasy a hrubší nečistoty, obecně je rozumné jednou týdně vše prolít litrem horké vody s trochou saponátu nebo octem. Ale stejně dříve nebo později se nám nějaká trubka ucpe a my to musíme najít způsob, jak problém vyřešit. Ucpaný odpad může samozřejmě vyčistit odborník, ale celkem úspěšné jsou i domácí metody.

1. než začneme panikařit, nejdřív se pokusíme pročistit ucpané potrubí normálně tlakem. Lze použít klasický zvon (ne na sucho, voda by měla zakrývat celý odtok) a nebo prostě dřez či umyvadlo zašpuntujeme, naplníme, špunt rychle vytáhneme a necháme vodu působit jako beranidlo na vzniklou zátku. Jestliže voda odtéká pomalu, ale je vidět, že to trochu jde, celou proceduru několikrát zopakujeme. Bez zvonu nás ale převážně velký úspěch nečeká.

2. v obchodech se prodává více různých přípravků použitelných na ucpané odpadní potrubí. Stačí si je koupit, přečíst pečlivě návod a pak krok po kroku podle něj postupovat. A nebo si vyzkoušíme domácí čistící směs. Do nádoby nasypeme třetinu skleničky sody a zalijeme ji sklenkou obyčejného octa. Přípravek rozmícháme a když se soda rozpustí, nalijeme vše do odpadu. Po pěti minutách prolijeme vše ještě vroucí vodou. Soda s octem je celkem úspěšná při čištění trubek, ale účinkuje jen v případě slabšího znečištění. Díky finanční nenáročnosti vždy je dobré tuto metodu použít jako druhý krok po případném nepovedeném prošťouchávání či proplachování.

3. koupená chemie převážně odpad prorazí, ale někomu se ji kupovat nechce a nebo má potíže o víkendu, kdy může být problém ji někde sehnat. V takovém případě nám nezbývá nic jiného, než vyčistit sifon. Dáme si pod něj kyblík nebo opravdu velikou mísu a celý opatrně rozšroubujeme. Vybereme z něj všechny hrubé nečistoty, pořádně ho ve vodě se saponátem umyjeme a odmastíme. Nezapomeneme také umýt a vyčistit těsnění. Pokud zjistíme, že sifon byl čistý nebo obsahoval jen minimální množství nánosů, problém bude asi trochu dál a je možné, že se bez pomoci odborníka s instalatérským pérem (a nebo bez nákupu tohoto nářadí) neobejdeme. Pero postupně zavedeme co nejdál to jde, jestliže narazíme na nějaký kloub, pomalým otáčením se nám ho podaří překonat. Až narazíme na ucpávku, je nutno použít více síly a pomocníka, který udrží pero natažené – tento krok je už výrazně náročnější, proto si lidé většinou objednají instalatéra.