Jak na ucpaný odpad umyvadla nebo dřezu

Pohled do odpaduZná to asi každý člověk. Po čase nám umyvadlo začíná trošku pomaleji odtékat. Většinou si toho příliš nevšímáme, možná někdo sem tam šťouchne zvonem. Ale problém se většinou stupňuje. A nakonec to dopadá převážně tak, že musíme čekat na vyprázdnění dřezu nebo umyvadla strašně dlouhý čas. V takové chvíli nezbývá nic jiného než ten ucpaný odpad prostě vyčistit. Samo se to neudělá. Na druhou stranu čištění odpadu  vůbec složité či časově náročné.

Nasadit krtka

Někdo možná namítne, že není nutno čistit přímo odpad, a že stačí použít nějakého krtka. Částečně je to pravda, přípravky tohoto typu fungují celkem dobře a umyvadlo či dřez  solidně protáhnou, ale někdy je odpad ucpaný takovým množstvím a druhem  nečistot, že toto snadné řešení už nepomůže. Navíc louh nebo výrobky s louhem se nesmí používat na hliníkové potrubí a spousta lidí netuší, co za trubky doma má.

Čistíme sifon

Nejjednodušším manuálním  způsobem je vyčištění sifonu. Předpokládám, že stádium, kdy stačilo jen tak šťouchat zvonem, už máme za  sebou a vůbec nám nepomohlo. Pod ucpaný odpad si umístíme kýbl. Není to samozřejmě nutné, ale ušetří to opravdu spoustu práce, protože jinak nám vyteče docela dost vody na podlahu. Nyní rukou zkusíme, jestli se podaří rukou bez problému rozšroubovat sifon. Jestli to je možné, tak ho prostě povolíme, necháme vytéci vodu (pozor, je dost možné, že bude hodně zapáchat) a nyní vše s pomocí teplé vody, nějakého jaru a také kartáčku pečlivě vyčistíme. Teď stačí jen správně nasadit těsnění, zašroubovat sifon zpět a… práce je hotova. Odpad je čistý a dřez či umyvadlo krásné odtéká. Pokud nám sifon rukou nepovolí, je dobré před použitím kleští matku oblepit například lepicí páskou, abychom ji nenávratně nepoškodili.

Na odpad s instalatérským perem

Problém může nastat, pokud se nám „špunt“ utvořil někde dále v rourách. V takovém případě nám už zlaté české ručičky a trocha jaru nepomohou.  Buď budeme muset zavolat instalatéra a nebo se budeme muset vypravit do obchodu a pořídit si instalatérské péro. To zavedeme do potrubí až tam (samozřejmě, že je nutno nejdříve odmontovat sifon, tam postupujeme tak jak je to popsáno výše – včetně čištění), kde ucítíme, že je ucpané. No a pak se ji snažíme prošťouchnout, pokud nám to nejde, točíme. Nesmíme točit příliš silně, aby se nám péro nepřekroutilo a tím pádem de facto neznehodnotilo. Po proražení zátky instalatérské pero vytáhneme, našroubujeme vyčištěný sifon a ještě pořádně pustíme vodu, abychom zjistili, že vše dobře odtéká a odpad už není ucpaný.