Jak poznat vybitou baterii

čtyři nové baterieVelmi často při nákupu tužkových baterií si jich koupíme více, než zrovna potřebujeme. Převážně je to proto, že obvykle se v obchodech prodávají větší balení a jednotlivé kusy ne všude jsou na prodej. A tak nám postupem času počet tužkových článků v domácnosti roste. Ve chvíli, kdy toho chceme využít a sáhneme do zásob, můžeme najednou zjistit, že je část z nich už díky nepoužívání téměř úplně vybitá. Pokud nemáme speciální tester, většina lidí zkouší nabitost baterie metodou pokus omyl, která má své nevýhody a hlavně není příliš věrohodná. Ale existuje jednoduchý způsob, jak hodně vybitou baterii snadno poznat.

Vědecky ověřené

Na rozdíl od mnoha internetových rad, tato metoda má vědecký základ, který byl dokonce ověřen výzkumem na Princetonské univerzitě*. Způsob využívá efekt chemické reakce mezi zinkem a oxidem manganičitým, ke které dochází uvnitř každého alkalického článku. Postupem času se mění konzistence náplně, která u plně nabité baterie připomíná gel a u vybité kus kovu (podobného jevu se využívá například u některých golfových míčků).

Jak probíhá testování baterie

Samotný test nabitosti je opravdu velmi jednoduchý. Vezmeme si do ruky několik článků a necháme je spadnout z malé výšky. Pokud je baterie čerstvá, odrazí se jen minimálně. Úplně nabitá by při nízkém kolmém pádu měla dokonce zůstane stát. Vybitý článek odskočí relativně vysoko. Může se odrazit i několikrát a nakonec většinou spadne. V ideálním případě je nejlepší test dělat v nějakém válci, ve kterém můžeme snadno pozorovat výši odrazu a stabilitu baterie po dopadu.

Jak test vyhodnotit

Díky zkoušce snadno zjistíme, které baterie jsou hodně čerstvé a které jsou z poloviny a nebo dokonce ještě více vybité. Úplně čerstvá se skoro nepohne, do přibližně osmdesáti procent nabitosti je odraz minimální a když nabití klesne do padesáti procent, článek skáče opravdu vysoko. Musíme ale počítat s tím, že poloprázdnou alkalickou baterii od úplně prázdné touto metodou se holým okem příliš rozlišit nedá.

* Na anglický článek o výzkumu a jeho podrobnostech se můžete podívat sem