Jakou zahradní hadici vybrat

zahradní hadice na cestěU velmi malé zahrádky si člověk vystačí s konví, ale u čehokoliv většího je běhání tam a zpět pro vodu, abychom zalili všechny záhony a trávníky, činností krajně nepraktickou. Když použijeme hadici (i kdyby měla sloužit jen k plnění konve u konkrétního záhonu), rozhodně si ušetříme čas, který lze využít mnohem smysluplněji. V obchodech je velký výběr hadic, proto je užitečné vědět, čím bychom se měli při výběru řídit.

Samozřejmě nejdůležitějším kritériem je délka. Správná zahradní hadice by měla sahat od vodního zdroje až do nejvzdálenějšího koutu zahrady a k tomu připočítáme ještě metr až dva, aby se nám s ní snadno míjelo různé terénní překážky. Delší je zbytečná, protože bychom platili za něco, co nevyužijeme a navíc bychom měli víc problémů se skladováním. Při kratší bychom pro změnu  v některých situacích stejně museli zbytečně běhat tam a zpátky s konví.

Další záležitostí, kterou bychom měli zohlednit, je průměr. Nejobvyklejší jsou půlpalcové a tři čtvrtě palcové zahradní hadice. Ty první se hodí jen na menší zahrady. Nesmíme zapomínat na to, že čím je delší, tím je tlak u konce nižší, takže voda by měla mít dostatek prostoru, aby mohla svobodně proudit.

Také bychom se měli podívat, z čeho a jak jsou udělané. Nejobvyklejším materiálem je PVC, ale dnes už to není jediná volba. Tady se asi bude každý rozhodovat podle finančních možností. Velmi zajímavou alternativou k PVC jsou EPDM zahradní hadice, které jsou elastické a lehké, takže se s nimi pracuje velmi pohodlně. Na trhu je také výběr různých vícevrstvých a zesílených výrobků. Ty nejlepší poznáme celkem jednoduše – výrobci na ně poskytují velmi dlouhé záruky. Lidé zaměření ekologičtěji si mohou vybrat i hadice, kde je snížený obsah různých toxických látek. Zohlednit můžeme také to, jak jsou chráněny před UV paprsky a vysokou i nízkou teplotou. No a nezapomínejme také na odolnost vůči tlaku. Standardně se na zahradách pracuje s hadicemi, které mají pracovní tlak čtyři až dvanáct bar. Vyšší znamená také vyšší výdrž.

1 Comment

  1. Berushka

    My jsme teď kupovali k čerpadlu na studniční vodu novou zahradní hadici. Výrobce uvádí, že by se neměla lámat a praskat, tak uvidíme 🙂

Comments are closed