Zahradní kolečko

Zahradní kolečko to je záležitost, která je de facto nutná pro každého majitele zahrádky.  A to nezávisle na tom, či je jeho pozemek velký či jde spíše o drobnou zahrádečku. Zahradní kolečko je totiž neocenitelným pomocníkem k převážení všeho možného materiálu. Jak si ale v poměrně široké nabídce zahradních koleček, které nám obchody nabízejí vybrat? A jak se následně o vybrané zahradní kolečko starat, aby vám dlouho vydrželo?

V první řadě zvažte zamýšlené použití přizpůsobené vaší vlastní zahradě. Podle toho poté volte u kolečka velikost korby. S menším kolečkem se více naběháte, ale malé k malému a  v menší zahrádce je lépe manévrovatelné. Nemluvě o tom, že pokud zahrádkaří žena, tak rozhodně plné větší kolečko neuveze a nebo se bude zbytečně namáhat. Dalším podstatným parametrem je samotné kolo. Kola mají zahradní kolečka buď nafukovací, nebo pevná. Pro kolečko výhradně zahrádkářské volte raději kolo nafukovací, jede se s ním po trávníku snadněji. Pokud hodláte kolečko používat i pro stavební účely, berte raději s pevným kolem, má vyšší nosnost. Korba je na výběr buď hliníková, nebo železná. Železná je sice  pevnější, nevadí jí hrubší zacházení, ale také je těžší a rezne (pozinkování a takové podobné úpravy nejsou rozhodně věčné, po poškrábání to rezne také). Oproti tomu hliník je lehoučký, nerezne, ale zapomeňte na házení kamenů nebo cihel, jinak jej prorazíte.

Snad jako u všeho nářadí, rozhodně při nákupu se pokuste nevolit jen podle ceny. Zahradní kolečko v ideálním případě kupujete jednou za život. Tedy, pokud se o něj budete patřičně starat. Jednou za čas namažte osu, vcelku jedno čím. Nafukovací kolo jednou za čas dofoukněte. Kolečko ukládejte buď na stojáka, kolem dolů, nebo překlopte. Železné části jednou za pár let natřete, aby nerezly. A ano, v kolečku lze velmi snadno rozdělat malta, nebo jí v něm převážet, pak jej ale musíte bezpodmínečně ihned po použítí důkladně umýt. Jednou zatuhlé zbytky malty z něj již nikdy nedostanete a budete zbytečně vozit váhu navíc.