Motúčko

Od okamžiku, kdy jsem zahlédl v receptáři reportáž o věci tvůrci nazvané motúčko, tak mě nesmírně zajímalo, jestli jde o opravdu šikovného pomocníka na zahrádku, nebo jen o předražený krám.

Pro neznalé toho, co to vůbec v kauze motúčko jde, zjednodušeně řečeno, je to kolečko s elektromotorem. Člověk jen drží zadek kolečka ve vzduchu a určuje směr. Jak říkám, zajímalo mě, jak to doopravdy vypadá a funguje, protože v reklamní vložce vypadá každý výrobek fajn. A nakonec motúčko koupil kamarádův soused chalupář. Tak jsem se jen co slezl sníh vypravil na ten zázrak podívat a osobně si odzkoušet co to umí. Nejdříve se koukneme na to, co bude zajímat asi každého, neboli na cenu. S nabíječkou, radlicí a nástavcem na vožení dřeva to vyjde na zhruba 15 tisíc. Což pravda není úplně málo, ale na druhou stranu, je to zhruba cena opravdu dobré sekačky nebo pily. A kdo potřebuje, ten to nějak dá dohromady.

Motúčko je pochopitelně díky motorku a baterii těžší, než klasické kolečko, ale díky umístění onoho motoru přímo do osy kola a baterie dopředu si rozdílu v hmotnosti skoro nevšimnete. Zato rozdílu, že jen popadnete rukojeti, trochu nadzvednete a dáte vpřed a ono to jede samo si všimnete hnedka. A motorek opravdu není slabý. Zatímco ručně vytlačit kolečko s 50 kg cementu či štěrku přes schůdek do kůlny je docela fuška, tady prostě jen jdete. Vidle na dřevo jsou také užitečná záležitost. V pohodě na nich vyvážíte dvě dvoumetrové klády. (Což je dost šikovné, pokud nejenže topíte dřevem, ale rovnou k chalupě připadá pár metrů lesa), Ovladatelnost je dobrá, projedete všude tam, kde projede normální kolečko. A radlička k orání se také ukázala velmi užitečnou. Ve třech lidech bylo zrýpání políčka cca 250 metrů čtverečních víceméně legrací. Pochopitelně to nejde s prázdným kolečkem, je potřeba důkladně zatížit předek. Padesát kg cementu se ukázalo být vcelku akorát. Jen ke konci práce už baterie dávala najevo, že má dost. To je jediný (ale pravda, poměrně malý) nedostatek.

Výrobce udává, že motúčko vydrží v provozu 6-8 hodin, ale pochopitelně záleží na tom, co s ním děláte. Při orání, kde překonává odpor 35 cm země je pochopitelně spotřeba velmi vysoká a po necelých dvou hodinách má dost. Ovšem člověk také a během přestávky na oběd se baterie stihne znovu nabít. Snad jen pro práci v lese by se hodila druhá, do rezervy. A bál bych se v tom rozdělávat maltu,že při mytí utopím elektriku. Každopádně ma mě motůčko udělalo dobrý dojem a docela rád bych ho také koupil.