Vybíráme okna

Hodláte pořídit nová okna? Snad všichni výrobci a prodejci se předhánějí v tvrzeních, jak je jejich výrobek vynikající a zaplaví vás milionem údajů, které vám nic neříkají. Pojďme se na tuto změť podívat a trochu si to rozebereme.

Kupodivu, materiál ze kterého je okno vyrobeno není tím nejdůležitějším, o čem bychom měli přemýšlet. Tedy svůj význam má, ale jakost použitých vnitřností bohužel neodborník nedovede posoudit. Materiál, tak jak je uváděn (plast, dřevo či kov) znamená jen to, čím je obložen rám okna i okno samotné. Tady je to většinou záležitost názoru, ceny či estetického přístupu. Uvnitř je vždy směska kovu a plastů, těsní všechny dokonale. Dokonce u nových vlhčích budov musíme říci – bohužel. Všechna nová moderní okna těsní výborně. Snížená možnost cirkulace vzduchu dokáže způsobit až srážení vody na zdech, podobně jako ve vodnickém domě. Proto mají snad všechna moderní okna takzvanou mikroventilaci. Při pootočení páky do patřičné pozice se jen trošičku povolí horní strana okna a vzduch tak může proudit malými průduchy.

Oproti tomu je velmi důležitým údajem tepelná propustnost. To je takové to číslo bez jednotky. Zjednodušeně řečeno určuje, kolik tepla uteče oknem při určité ploše. Pochopitelně, že čím méně, tím lépe. Starší okna mívají toto číslo v hodnotách 1,5-1, moderní kvalitní okno dosáhne i pod 0,5. Počet skel je dalším poměrně důležitým parametrem. V moderním okně nemáte jedno plné sklo, ale vždy několik milimetrů skla a mezeru. Pochopitelně, čím více vrstev, tím méně uniká tepla. Ovšem také se tím zvyšuje váha okna, jeho tloušťka a logicky též cena. V praxi se lze setkat s dvou až čtyř sklem. Následuje počet komor. To vyjadřuje, na kolik oddílů je rozdělen rám okna. Čím více, tím lépe, ale v extrémně vysokými čísly je již efekt zvyšování počtu komor minimální. Starší okna mívají řekněme 3-4, moderní 10 a více.

Nu a posledním podstatným údajem je záruka. Okno není spotřební materiál, tam se nepočítá s životností rok či dva, spíše jej chcete mít až do smrti. Záruku na okno jako takové, tedy funkčnost mechanismu, výrobní vady a podobně poskytuje výrobce. Ta je tudíž vcelku snadno uplatnitelná, i když nákupy nějakých levných výrobků za hranicí se občas mohou vymstít. Bývá od 5 let výše. Problém je se zárukou na montáž. Naprostá většina firem zajišťujících výměny oken či dveří bohužel funguje na principu: dnes se založíme, budeme pár let fungovat a pokud by byly problémy, tak se firma zruší. Snažte se volit raději firmy prověřené, již několik let působící a hledejte reakce jejich zákazníků.

Jedna odpověď na “Vybíráme okna”

  1. Působivý článek, dle mého názoru však pozbývá některé důležité informace. Pokud chcete kvalitní okno, žádejte plastový profil třídy „A“, který je nejtlustší a tak je na něj použito nejvíce materiálu. Okna z prvoplastu jsou pevnější a lépe drží ve svárech. Vždy si zjistěte původ oken. Na našem trhu je bohužel mnoho překupníků, kteří nemají s výrobou oken nic společného, a proto nemohou ani ručit za kvalitu. Všechny tyto specifikace si nechte uvést do kupní smlouvy, ať vás nemohou ošidit.

Komentáře jsou uzavřeny.