Jak se dělá kuskus

Uvařený kuskusKuskus do naší země přicestoval ze Severní Afriky, kde patří k základním surovinám tamější kuchyně. Dá se z něj připravit velké množství různých pokrmů, je také neutrální přílohou, kterou můžeme využít i u našich omáčkových jídel. Dělá se velmi snadno, naprosté většině lidí vyjde skvěle už na první pokus.

Základní a nejklasičtější způsob přípravy je také nejjednodušší. Do nějakého hrnce si nasypeme jeden díl kuskusu a zalijeme ho stejným či o malinko menším množstvím velmi horké, ale ne vařící vody (poměr může být v závislosti na druhu někdy o malinko větší). Rozmícháme, osolíme, přikryjeme pokličkou a po několika minutách odklopíme, přidáme máslo nebo olivový olej a hezky vidličkou načechráme. Kuskus je hotov. Na tomto postupu se obměňuje převážně jen tekutina či případné dochucení. Velkou oblibu má zalévání kuskusu různými čistými vývary, někdo zase místo solení a vývaru ho před zalitím pokape sojovou či worcestrovou omáčkou.

Základní způsob je díky své prostotě nejoblíbenější, ale existují ještě dvě alternativní metody. Podle první si na menší pánev hodíme trochu přepuštěného másla a nebo olej, rozpálíme a nasypeme na něj suchý kuskus. Opražíme ho podobně jako rýži a poté zalijeme vodou či vývarem – většinou je to o čtvrtinu větší množství, než jsme dali kuskusu. Uvedeme do varu, stáhneme na minimum a necháme tekutinu v odkryté pánvi vsáknout. Na konec zase načechráme vidličkou, tuk můžeme ale nemusíme přidávat, protože už byl použitý na začátku (solíme podle toho, jestli plánujeme jídlo slané nebo sladké). Druhá alternativní metoda je sice snadná, ale neumožňuje různé hrátky s dochucením. Prostě kuskus uvaříme na páře – vaříme tak dlouho, dokud nezměkne a nezvětší svůj objem.

A co pak s připraveným kuskusem můžeme dělat? To je velmi snadné. Jak bylo uvedeno již v úvodu, lze ho prostě použít jako přílohu k omáčkám. A nebo ho začneme různě míchat s dalšími surovinami, jako například s masem opečeným na kostičky, různou zeleninou (dobrá kombinace je například okurka, řapíkatý celer a rajče) nebo, pokud jsme nepoužili sůl a vývar, lze z něj připravit i sladké jídlo smícháním s ovocem nebo rozinkami, ořechy a medem. Fantazii se meze rozhodně nekladou.