Domácí prostředek na nádobí

Čím dál tím více lidí se snaží v domácnosti používat výrobky, které jsou šetrné k přírodě. V obchodech je jich již docela velká nabídka, bohužel mají jednu základní nevýhodu. Jsou dost drahé. Ale v některých případech se nemusíme spoléhat jen na nabídku obchodníků, ale můžeme si poradit svépomocí. Například velmi jednoduše lze připravit v domácích podmínkách kvalitní a ekologický prostředek na nádobí.

Připravíme si deset gramů mýdla, které nastrouháme na jemném struhadle. Mýdlo by pokud možno mělo být kvalitní, přírodní a neparfémované. V hrnci uvedeme do varu půl litru vody a hrnec odstavíme z plotny. Nasypeme tam mýdlo a přidáme lžíci octa, který pomůže rozpouštět mastnotu a lžíci jedlé sody. Vše mícháme tak dlouho, dokud se nám všechny suroviny dokonale nespojí. Necháme vše vychladnout a nakonec už jen přimícháme pár kapek tea tree olejíčku, který přidá přípravku antibakteriální účinky. Tekutinu rozlijeme do lahviček. Přípravek používáme naprosto stejným způsobem, jako například jar či pur či jiný oblíbený saponát. Myje dobře, ale na začátku nás může trochu překvapit, že skoro vůbec nepění.

Pokud máme k disposici borax, můžeme vyzkoušet i druhý recept. Na jemném struhadle si nastrouháme lžíci mýdla a smícháme ji s lžičkou boraxu. Směs zalijeme necelým půl litrem vody a za občasného míchání (na začátku trochu více, aby se vše spojilo) necháme vychladnout. Do studené tekutiny vmícháme dvacet kapek oblíbené silice. Může to být znovu tea tree, ale lze použít i jinou, která má antiseptické účinky. Přelijeme do lahve a můžeme začít mýt nádobí. Podobně jako v prvním případě tento přípravek nepění.

Pokud si neumíme bez pěny představit mytí nádobí, není to žádný velký problém. Musíme si jen sehnat mydlici lékařskou, kterou zalijeme měkkou vodou a necháme třicet minut povařit. Touto mýdlovou tekutinou v obou případech nahradíme část vody. Výhodou je to, že přípravek nejen pění, ale ještě lépe myje nádobí, nevýhodou zas fakt, že bohužel mydlici přeci jen neseženeme v každém obchodě.

2 odpovědi na “Domácí prostředek na nádobí”

  1. Mydlici má skoro každý na zahradě, nebo roste i u vod jako plevel. Není zde ale popsán zda nať či oddének… ??

Komentáře jsou uzavřeny.