Jak se zbavit pavouků

Pavouk lezoucí po stěněBohužel, úplně a na vždy se zbavit pavouků z domů či bytů nelze. Vždy si najdou nějakou skulinku, vždy je něco přitáhne a nebo si je prostě sami přineseme domů. To ale neznamená, že bychom měli úplně rezignovat. Existuje mnoho různých domácích metod, které nám pomohou se nežádoucích návštěvníků zbavit a nebo jim přinejmenším pobyt v naší domácnosti hodně znechutit.

Můžeme jim celkem úspěšně omezit vstup do domácnosti tím, že na parapety umístíme květináče s rostlinami, které jim nejsou příliš sympatické – patří mezi ně například máta peprná, kterou můžeme vysadit i mezi jiné květiny. Další věc, která pavoukům není příliš sympatická, jsou kaštany a žaludy, lze je rozmístit na parapetu a svou roli v odstrašování členovců budou hrát také. Jestliže víme, že lezou či létají hlavně zvenku (týká se to hlavně obydlí, která jsou poblíž lesa či v nějaké vlhčí oblasti), umístíme na okna drobnou moskytiéru. Staré popraskané rámy s různými drobnými skulinkami lze natírat rozředěnou citronovou šťávou, která je pavoukům nepříjemná. Nezapomínejme také na to, že pavouky přitahuje dostatek potravy. Takže jestliže se naše domácnost hemží jiným drobným hmyzem, jako jsou mouchy či octomilky, tak to tam členovce bude automaticky přitahovat. Sice nám pomohou se části nevítaných návštěvníků zbavit, ale možná je lepší se bez jejich pomoci obejít. Výskyt dalšího hmyzu nejvíce omezí čistota, mytí nádobí, vynášení odpadků a správné skladování potravin.

Poté co omezíme novým pavoukům vstup do naší domácnosti, můžeme se zabrat za ty, kteří nám v ní už dělají neplechu. Pravidelně bychom jim měli odstraňovat pavučiny i když je to věc, která jim život znepříjemňuje jen minimálně – jsou schopni je během noci obnovit. Proto je nutno trošku přitvrdit. Zbavit se pavouků můžeme i pomocí prostředků, co jim omezují vstup do dobu – čili místa, kde se nejraději zdržují ozdobíme kaštany i žaludy (leckdy se pro zlepšení je doporučuje ještě rozříznout) a samozřejmě postříkáme či potřeme citronovou šťávou nebo roztokem z kyseliny citronové. Máta pomůže taky, tu si ale musíme pořídit v koncentrované podobě, čili jako silici a rozředit v rozprašovači s vodou (v nouzi lze stříkat i neslazeným mátovým čajem, ale účinky jsou slabší). Efekt silic (lze použít i citronovou, skořicovou či tea tree) můžeme ještě zesílit tak, že do rozprašovače přidáme několik kapek našeho přípravku na mytí nádobí. Zbavit se pavouků můžeme i pomocí postřiku, který si vyrobíme z deci octa, sáčku chilli papriky a přibližně litru vody. Stříkáme všechny místa, kde se osminožci vyskytují jednou týdně. Musíme si přitom jen dávat pozor, směsi mohou zanechávat skvrny na zdi. Pavouků se také můžeme zbavit i pomocí chemie nebo různých ultrazvukových odpuzovačů, ale  domácí metody bývají stejně úspěšné a hlavně šetří naši peněženku.